Tokat Kazova ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for silage as main crop under Tokat ecological conditions
- Tez No: 496582
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma 2016 yılı vejetasyon döneminde Tokat Kazova ekolojik koşullarında ana ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç için Sakarya Mısır Araştırma Entitüsünden sağlanan 14 mısır çeşidinin (DKC7221, Burak, Kilowatt, P31Y43, Ada 523, Hido, Truva 5, Kompozit Arifiye, Ada 951, Aga, Samada 07, C955, DKC7270, DKC7211) bitki boyu, yaprak sayısı, tepe püskülü çıkarma süresi, koçan püskülü çıkarma süresi, yeşil ot verimi, yaprak/sap oranı, kuru madde verimi, koçan verimi ve ham protein oranları, ADF oranı, NDF oranı incelenmiştir. Kuru madde verimleri 5424.5 – 12405.4 kg/da ham protein oranları %8.1 – 9.4 bitki boyları 324.0 – 237.0 cm, yaprak sayıları 10.3 – 14.3 adet, tepe püskülü çıkarma süresi 75.6 – 78.6 gün, koçan püskülü çıkarma süresi 80.6 - 84.0 gün, ADF (Asid deterjan lif) % 12.9 – 33.5 ve NDF (Nötral deterjan lif ) % 28.8 – 61.0 arasında değişmiştir. Koçan verimleri 2297.6 - 5190 kg/da arasında değişmiş, en yüksek koçan verimi Truva 5 çeşidinden elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, Tokat Kazova ekolojik koşullarında silajlık olarak Kompozit Arifiye, Truva 5 çeşidinin, bölge çiftçilerine önerilebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under the ecological conditions of Tokat / Kazova Province in the vegetation period of 2015. The aim of the study was to determine the yield and yield characteristics of maize (Zea mays L.) cultivars for silage as second crop in Tokat ecological conditions. Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü, ten maize cultivars (DKC7221, Burak, Kilowatt, P31Y43, Ada 523, Hido, Truva 5, Kompozit Arifiye, Ada 951, Aga, Samada 07, C955, DKC7270, DKC7211) were obtained from the private seed companies. Dry matter yields ranged from 5424.5-12405.4 kg/da. Crude protein ratios changed between 8.1 and 9.4 % and the highest crude protein ratio was obtained from the cultivar. Plant heights, number of leaves, tasseling period and silking period were found to be between 3.24 and 2.37 m, and 10.33, 14.33 and 75.66, 78.66 and 80.66 - 84.00, respectively. ADF (Acid detergent fiber) from 12,90 to 33.57% and NDF (Nötr detergent fiber ) from 28.88 to 61,01%. The cultivar Kompozit Arifiye for ADF volues showed high performance and the cultivar Kompozit Arifiye for NDF volues showed high performance. Corncob yields varied from 2297.6 – 5190.5 kg da and the highest corncob yield was obtaineditrom the cultivar Truva 5. According to research results, Tokat Kazova Composite Arifiye as silage in the ecological conditions and types of Truva 5, said local farmers to be offered.