Bazı anason genotiplerinin tokat ekolojik şartlarındaki performansları
Performance of some anise genotypes under tokat ecological conditions
- Tez No: 941052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6867
Özet
Araştırmada, Tokat ekolojik koşullarında bazı anason genotiplerinin performanslarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma 2023 yılı yetiştirme döneminde Tokat- Kazova şartlarında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Materyal olarak Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanan 10 adet farklı popülasyon ve 3 adet tescilli çeşit kullanılmıştır. Araştırmada çıkış süresi, çiçeklenme süresi, olgunlaşma süresi, bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide meyve dal sayısı, bitkide şemsiye sayısı, şemsiyedeki meyve sayısı, bitki başına tohum verimi, bin tane ağırlığı, tohum verimi, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimine ait bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the performance of some anise genotypes under Tokat's ecological conditions. The research was conducted during the 2023 growing season in Tokat-Kazova ecological conditions according to the Randomized Complete Block Design with three replications. Materials consisted of 10 different populations collected from various regions of Turkey and three registered varieties. The study evaluated findings regarding emergence time, flowering time, maturation time, plant height, number of branches per plant, number of fruiting branches per plant, number of umbels per plant, number of fruits per umbel, seed yield per plant, thousand-seed weight, seed yield, essential oil ratio, and essential oil yield.