Sivas İmranlı koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and yield traits of slage maize (Zea mays L.) varieties grown as second crop in Sivas /Imranli ecological conditions
  1. Tez No: 496583
  2. Yazar: ANIL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Sivas İli İmranlı ilçesi ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilecek silajlık mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin verim ve verim özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2012 yılı vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak 10 adet hibrit mısır çeşidi (Cadiz, Mg82, Bona, 71May69, Otello, Sakarya F1, Quintero, Tuono, Ada 9516, Samada 07) kullanılmıştır. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada bitki boyu, yaprak sayısı, koçan püskülü çıkarma süresi, tepe püskülü çıkarma süresi, kuru madde verimi, koçan verimi, yeşil ot verimi, stover (yaprak+sap) verimi, tüm bitki ham protein oranı, ADF (asit deterjan lif) ve NDF (nötral deterjan lif) oranlarına ilişkin veriler alınmıştır. Araştırma sonucunda, çeşitlerin bitki boyları 120.5 – 191.5 cm, bitki başına yaprak sayısı 10.33 – 14.00 adet, tepe püskülü çıkarma süresi 62 - 69 gün, koçan püskülü çıkarma süresi 66 – 73 gün, kuru madde verimi 822.66 - 1992.66 kg/da, koçan verimi 0 – 2439.66 kg/da, yeşil ot verimi 3733.99 – 4549.31 kg/da, stover verimi 131.00 – 1087.33 kg/da, tüm bitki ham protein oranı % 5.33 – 5.81, ADF (asit deterjan lif) % 37.48 – 45.68, NDF (nötral deterjan lif) % 56.99 – 67.11 arasında değişiklik göstermiştir. ADF-NDF oranı sonuçları, ham protein oranı ve bitki boyu gibi hayvan beslemede önemli olan parametreler göz önüne alındığında SakaryaF1 ve Quintero çeşitleri daha önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2012 vegetation period to determine yield and yield traits of Slage Maize (Zea mays L.) varieties grown as a second crop in the ecological conditions of Sivas/İmranlı. In the study 10 varieties of hybrid maize (Cadiz, Mg82, Bona, 71May69, Otello, Sakarya F1, Quintero, Tuono, Ada 9516, Samada 07) were used as plant materials. The experiment was designed with“Randomized Complete Blocks Designed”with 3 replications. In the study plant height, number of leaves, silking period, taselling period, dry matter yield, ear yield, herbage yield, stover yield, crude protein ratio, ADF (acid detergent fiber) and NDF (neutral detergent fiber) were determined. As a result of the research, plant height varied from 120.5 to 191.5 cm, number of leaves per plant from 10.33 to 14,00, taselling period from 62 to 69 days, silking period from 66 to 73 days, dry matter yields from 822.66 to 1992.66 kg/da, ear yields from 0 to 2439.66 kg/da, herbage yields from 3733.99 to 4549.31 kg/da, stover yield from 131.00 to 1087.33 kg/da, crude protein ratio from 5.33 to 5.81%, ADF (acid detergent fiber) from 37.48 to 45.68% and NDF (neutral detergent fiber) from 56.99 to 67.11%.Sakarya F1 and Quintero species were found important when some remarkable parameters in terms of animal feeding were considered such as ADF-NDF, crude protein ratio and plant length.