Mihalgazi (Eskişehir) yöresinde yetiştirilen üzüm çeşitlerinin ampelografik özelliklerinin belirlenmesi
Ampelographic characteristics of grape varieties grown in Mihalgazi (Eskisehir) region
  1. Tez No: 496592
  2. Yazar: SÜLEYMAN OKŞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada; Mihalgazi (Eskişehir) yöresinde yetiştirilen ve genetik kaynak olarak önem taşıyan 14 adet üzüm çeşidinde (Turfanda, Razaki, Amasya, Beylerce, Horoz Taşağı, Harman Köy Karası, Havenk, İri Kara, Tilki Kuyruğu, Çavuş-1, Çavuş-2, Karaoğlan 1, Karaoğlan 2 ve Karaoğlan 3) ampelografik özellikler belirlenmiştir. Bütün çeşitler tam çiçek yapısına sahiptir. 4 çeşitte taneler renkli iken 8 çeşitte taneler beyazdır. Çeşitlerin tamamında sürgün ucu açıktır. Çeşitlerin tane büyüklükleri orta veya küçük sınıfında yer alırken, sadece Tilki Kuyruğu çeşidinde salkım çok büyük sınıfında yer almıştır. Yöresel çeşitlerin belirlenmesi ve muhafazası, genetik kaynaklarımıza sahip çıkılması bakımından öncelikli konular arasında yer almalıdır
Özet (Çeviri)
In this thesis, ampelographic characteristics of 14 grape varieties (Turfanda, Razaki, Amasya, Beylerce, Horoz Taşağı, Harman Köy Karası, Havenk, İri Kara, Tilki Kuyruğu, Çavuş-1, Çavuş-2, Karaoğlan 1, Karaoğlan 2 and Karaoğlan 3) constituting a significant genetic resource and grown in Mihalgazi (Eskişehir) region were determined. All varieties had full-flower structure. Berries were colored in 4 varieties and white in 8 varieties. Shoot tips were open in all varieties. Berry size of the varieties was medium or small and only the clusters of Tilki Kuyruğu variety were classified as large. Identification and preservation of local varieties were considered as the priority issue for the protection of genetic resources.