Tokat Kazova koşullarında farklı ekim sıklıklarının bazı cin mısırı (Zea mays everta L.) çeşitlerinde verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effects of different sowing densities on yield and quality characteristics of popcorn (Zea mays everta L.) varieties in Tokat Kazova conditions
- Tez No: 496593
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SAKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma farklı ekim sıklıklarının bazı cin mısırı çeşitlerinde verim ve kaliteye etkisini belirlemek amacıyla, Tokat Kazova ekolojik koşullarında 2015 yetiştirme döneminde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada, ülkemizde tescil edilmiş 6 cin mısırı çeşidi (Ant Cin 98, Ela Cin, Nermin Cin, Bahar Cin, Ateş Cin, SH9201 Cin) kullanılmış ve 3 farklı bitki sıklığında (7, 9, 12 bitki/m2) ekim yapılmıştır. Araştırmada; cin mısırında verim ve kalite özelliklerine ilişkin 17 parametre incelenmiştir. Araştırma sonucunda; en yüksek tane verimi dekara 447.6 kg ile Ela Cin çeşidinden alınırken, SH9201 Cin, Bahar Cin ve Ateş Cin çeşitlerinden de yüksek tane verimi ortalamaları elde edilmiştir. Araştırmada, cin mısırı çeşitlerinde patlama hacmi çeşitler arasında 28.23 - 35.75 cm3/g arasında önemli bir şekilde değişmiş, en yüksek patlama hacmi Ateş Cin çeşidinde elde edilmiştir. Patlamayan tane oranı ise çeşitler arasında % 7.38 – 8.68 arasında farklılık göstermiştir. Çalışmada, bitki sıklığı 7 bitki/m2 den 9 bitki/m2 ye yükseldiği zaman tane verimi artmış, en yüksek verim (446.9 kg/da) 9 bitki/m2 sıklıkta elde edilmiş olup, en düşük verim (368.1 kg/da) ise 12 bitki/m2 sıklıktan alınmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; verim ve kalite özellikleri bakımından Ela Cin ve Ateş Cin çeşitlerinin öne çıktığı, çeşitlerin çoğunun yüksek tane verim ortalamalarına ulaştığı bitki sıklığının metrekarede 9 bitki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 3 replications according to the design of random blocks in 2015 vegetation period in the Tokat Kazova ecological conditions in order to determine the yield and quality effect of different plant densities on some popcorn varieties. In our study, 6 popcorn cultivars (Ant Cin 98, Ela Cin, Nermin Cin, Bahar Cin, Ateş Cin, SH9201 Cin) registered in our country were used and planted at 3 different plant frequencies(7, 9, 12 plant/m2). In the research, 17 parameters belong to yield and quality characteristics were investigated. The highest grain yield was obtained from the Ela Cin variety with 447.6 kg high grain yield averages were also obtained from SH9201 Cin, Bahar Cin and Ateş Cin varieties. In the study, the burst volume of popcorn varieties varied significantly between 28.23 - 35.75 cm3/g among the varieties, with the highest burst volume being obtained in the AteşCin variety. The ratio of non-burst grain varied between 7.38 - 8.68 % among varieties. The highest yield (446.9 kg/da) was obtained at the rate of 9 plants/m2 and the lowest yield (368.1 kg/da) was obtained at the plant when the plant density increased to 7 plants/m2 and 9 plants/m2 is taken frequently. According to the results obtained from the research; It has been determined that Ela Cin and Ateş Cin varieties are at the top in terms of yield and quality characteristics, and plant density was 9 plants per square meter which most of the varieties had high grain yield averages.