Karabuğdayda farklı ekim sıklıklarının verim ve verim öğelerine etkileri
Effects of different planting densities on yield and yield components in buckwheat
  1. Tez No: 894259
  2. Yazar: ÇİĞDEM USLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAZİYE DÖKÜLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tokat-Kazova koşullarında karabuğday çeşitlerinde farklı ekim sıklıklarının verim ve verim öğelerine etkilerinin belirlenmesidir. Çalışma, 2023 yılı üretim döneminde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Ana parsellerde karabuğday çeşitleri (Aktaş ve Güneş), alt parsellerde ekim sıklıkları (100,150, 200, 250, 300, 350 ve 400 tohum/m2) yer almıştır. Çalışmada çıkış ve çiçeklenme süresi (gün), bitki boyu (cm), yan dal sayısı (adet/bitki), çiçek kümesi sayısı (adet/bitki), bin tohum ağırlığı (g), hektolitre ağırlığı (kg/hl),dekara tohum verimi (kg/da), biyolojik verim (kg/da), hasat indeksi (%) ve ham protein oranı (%) verileri alınmıştır. Elde edilen bulgulara göre; çıkış süresi 8-9 gün, çiçeklenme süresi 36-37 gün, bitki boyu 83.30-92.17 cm, yan dal sayısı 2.47-3.33 adet/bitki, çiçek kümesi sayısı 9.59-14.10 adet/bitki, bin tohum ağırlığı 26.04-27.29 g, hektolitre ağırlığı 60.30-63.97 kg/hl, dekara tohum verimi 179.97-251.12 kg/da, biyolojik verim 916.67-1514.33 kg/da, hasat indeksi %16.28-22.40 ve protein oranı %11.95-12.57 arasında bulunmuştur. Çalışmanın neticesinde; dekara tohum verimi bakımından Aktaş çeşidinde 200, 250, 300, 350 ve 400 tohum/m2 ekim sıklıkları, Güneş çeşidinde ise 250, 300 ve 400 tohum/m2 ekim sıklıkları istatistiksel olarak aynı grupta yer almışlardır. Aktaş çeşidinde ekim sıklığı arttıkça dekara tohum verimi artmaya devam ettiğinden 400 tohum/m2, Güneş çeşidinde ise tohumluk tasarrufu da dikkate alınarak 250 tohum/m2 ekim sıklığı uygulamaları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of different planting densities on the yield and yield components of buckwheat varieties under the ecological conditions of Tokat-Kazova.The study was carried out in the production period of 2023 with three replicates according to the Split Plots in Random Blocks design. Buckwheat varieties (Aktaş and Güneş) were used in the main plots and sowing densities (100, 150, 200, 250, 250, 300, 350 and 400 plants/m2) were provided in the sub-plots. In the study, data on emergence and flowering time (days), plant height (cm), number of side branches (piece/plant), number of flower clusters (piece/plant), thousand seed weight (g), hectoliter weight (kg/hl), seed yield per decare (kg/ha), biological yield (kg/ha), harvest index (%) and crude protein content (%) were taken. According to the obtained findings, the emergence duration ranged from 8 to 9 days, the flowering duration ranged from 36 to 37 days, plant height ranged from 83.30 to 92.17 cm, the number of lateral branches ranged from 2.47 to 3.33 per plant, the number of flower clusters ranged from 9.59 to 14.10 per plant, thousand-seed weight ranged from 26.04 to 27.29 g, hectoliter weight ranged from 60.30 to 63.97 kg/hl, seed yield per decare ranged from 179.97 to 251.12 kg/da, biological yield ranged from 916.67 to 1514.33 kg/da, harvest index ranged from 16.28% to 22.40%, and the protein content ranged from 11.95% to 12.57%. As a result of the study; in terms of seed yield per decare, sowing frequencies of 200, 250, 300, 350 and 400 seeds/m2 in Aktaş variety and sowing frequencies of 250, 300 and 400 seeds/m2 in Güneş variety were statistically in the same group. Since the seed yield per decare continues to increase as the planting frequency increases in the Aktaş variety, 400 seeds/m2 is recommended, and for the Güneş variety, 250 seeds/m2 is recommended, taking into account seed savings.