Yeşilırmak havzası akımlarının gri sistem yaklaşımıyla tahmini
Streamflows of Yesilirmak river with grey systems approach
  1. Tez No: 496599
  2. Yazar: SUNDA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 6881
Özet
Bu çalışma, ülkemizin en önemli akarsularından bir tanesi olan Yeşilırmak Nehri havzasındaki akımların modellenmesi üzerine kurulmuştur. Bu amaçla göz önüne alınan akım istasyonlarından elde edilen 4, 8, 12 ve 20'li veri setleri kullanılarak Gri Sistem Teorisi ile tahminler gerçekleştirildi. Gri sitem teorisinin en önemli avantajlarından birisi az sayıda ve belirsiz bilgiler içeren verilerle simülasyon gerçekleştirilebilmesidir. Çalışmada, veri setindeki gözlem sayısının tahmin başarısı üzerine etkisi, isimleri RMSE, MAE, E ve Pearson ( r) olan hata tahmin ilişkileriyle değerlendirilmiştir. Daha sonra, Mann-Whitney (MWU) testi ile gözlenen ve tahmin edilen verilerinin aynı dağılımdan gelip gelmediği analiz edilmiştir. Hidrolojik verilerin gelecekteki tahminleri yapılırken önemli olan bir diğer husus da gözlenen ve tahmin edilen değerlerin aynı popülasyondan gelmesi gerektiğidir. Araştırma sonuçlarına göre, veri sayısının daha fazla olduğu durumlarda akımın değeri hesaplandığında, akımların simülasyonunun başarısının, arttığı tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar, GST yaklaşımının yetersiz veri koşularında bile iyi sayılabilecek tahmin sonuçları ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted on modelling of streamflow from Yeşilırmak Stream Basin being one of the most important rivers of our country. For this purpose, the streamflow simulation was performed by Grey System Theory (GST) by using the data sets including 4, 8, 12, and 20 observation values from the streamflow stations. One of the most important advantages of gray system theory is that simulation can be realized with the data containing a less and ambiguous information. In the study, impact of the number of observations on success of prediction was assessed with error estimate relationships, named RMSE, MAE, E and Pearson (r). Another important point while predicting hydrologic data in the future times is that the observed and predicted data should come from the same population. Therefore, comparison of the observed and predicted data sets was accomplished by Mann-Whitney U (MWU) test to analyze whether they came from the same distribution. According to the research results, success of streamflow simulation has been found to increase when its value was calculated in cases where the higher number of data. The results obtained from the study showed that the GST approach produced very good estimates even in condition of insufficient data.