Çorum ilinde belirlenen Tachinidae (Hexapoda:Diptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Tachinidae (Hexapoda:Diptera) species in Corum province of Turkey
  1. Tez No: 496600
  2. Yazar: İLHAMİ UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURGUT ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmada Çorum ilini temsil edecek şekilde seçilen 6 ilçede (Merkez ilçe, İskilip, Kargı, Laçin, Mecitözü, Sungurlu) Tachinidae familyasına ait türlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Çorum ilinin kültür ve doğal alanlarından toplanan Tachinidae örneklerine ilişkin teşhis işlemleri yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, Exoristinae'den 13 cinse bağlı 14 tür, Tachininae'den 12 cinse bağlı 16 tür, Dexiinae'den 9 cinse bağlı 10 tür ve Phasiinae'den 6 cinse bağlı 12 tür olmak üzere toplamda 52 tür tespit edilmiştir. Bunlar içerisinden Baumhaueria goniaeformis (Meigen, 1824), Billaea triangulifera (Zetterstedt, 1844), Dufouria chalybeata (Meigen, 1824) ve Dionaea aurifrons (Meigen, 1824) türleri Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca Baumhaueria ve Dionaea cinsleri ülkemizde ilk defa bu çalışmada belirlenen türler ile temsil edilmişlerdir. Belirlenen türlerin sinonimleri, dünyadaki ve Türkiye'deki dağılışları ve konukçuları hakkında bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the species belonging to Tachinidae family in 6 districts (Central district, İskilip, Kargı, Lacin, Mecitözü, Sungurlu) of Çorum province. For this purpose, Tachinids collected from the agricultural and natural areas of Çorum were identified. In total, 52 species were identified during this study. These are 13 genera and 14 species from Exoristinae, 12 genera and 16 species from Tachininae, 9 genera and 10 species from Dexiinae, 6 genera and 12 species from Phasiinae. Among them Baumhaueria goniaeformis (Meigen, 1824), Billaea triangulifera (Zetterstedt, 1844), Dufouria chalybeata (Meigen, 1824) and Dionaea aurifrons (Meigen, 1824) were recorded for the first time in Turkey. In addition, genera Baumhaueria and Dionaea were represented firstly in Turkey. The synonyms, distributions and hosts of the identified species were also given.