Narince üzüm çeşidinde Agrobacterium vitis etmeninin verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of Agrobacterium vitis on yield and quality of narince grape cultivar (Vitis vinifera)
- Tez No: 496602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Dünyanın birçok ülkesinde görülen Agrobecterium vitis etmeni bağlarda önemli verim ve kalite kayıplarına yol açmaktadır. İki yıl süre ile Narince (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde yürütülen bu çalışmada; omca kök boğazında farklı oranlarda oluşan urların (sağlıklı, kök boğazı bölgesinin %20, %40, %60, %80 ve %100'si urla kaplı) omcanın gelişme, verim ve kalitesine olan etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma tesadüf parselleri deneme desenine göre 6 tekerrürlü planlanmış ve varyans analizine (ANOVA) tabi tutulmuştur. Çalışma sonuçlarına göre; A. vitis ile bulaşık omcalarda gelişme %42, verim %63, salkım sayısı %29, salkım ağırlığı %47, tane ağırlığı %21, olgunluk indisi %20 oranında azalırken titre edilebilir asit ise %19 oranında artmıştır. Asma gövdesi üzerinde bulunan ur miktarı arttıkça üzümlerin olgunlaşması gecikmiştir.
Özet (Çeviri)
Agrobacterium vitis is a common pathogen in vineyards worldwide and results in serious yield and quality losses. This study was conducted with Narince (Vitis vinifera L.) grape cultivar for two years. Effects of different A. vitis-induced tumor cover ratios over the crown (healthy, 20, 40, 60, 80 and 100% tumor covers) on grapevine development, yield and quality were investigated. Experiments were conducted in randomized blocks design with 6 replications and resultant data were subjected to variance analysis (ANOVA). Present findings revealed about 42% recession in development of A.vitis-infected grapevines, 63% recession in yield, 29% recession in number of clusters, 47% recession in cluster weight, 21% recession in berry weight and 20% recession in ripening index values of Narince grapes. Titretable acidity of infected grapevines increased by 19%. Ripening retarded with increasing tumor cover ratios over the crown.