Tokat merkez, Turhal ve Zile ilçelerinde yetiştirilen narince üzüm çeşidinde klon seleksiyonu – ı
Clonal selection -i of narince grape cultivar grown in Tokat center, Zile and Turhal province districts
- Tez No: 376096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Tokat Merkez, Turhal ve Zile ilçelerinde yaygın olarak yetiştirilen Narince üzüm çeşidinde klon seleksiyonu çalışmasının birinci aşaması olan klon baş omcalarının belirlenmesi aşamasını kapsamaktadır. 2010 yılında 4 adet kapama bağ gezilerek, 6300 omca üzerinde gözlem yapılmış ve sonuçta 3 adet bağda 170 klon adayı işaretlenmiştir. 56 omcanın üç yıllık verileri dikkate alınarak tartılı derecelendirme işlemi yapılmıştır. Çalışmaya konu olan bağlarda Narince üzüm çeşidine ait klon baş omca adaylarında salkım sayısı 5-24 adet/omca; salkım ağırlığı 290 g ile 687 g arasında; tane ağırlığı 2,3 g ile 4,5 g arasında; verim 1,635 kg/omca ile 12,350 kg/omca arasında ve Şıra randımanı % 52,8 ile %73,1 arasında saptanmıştır. Değerlendirmeler sonucunda 12 adet klon baş omcası seçilmiştir. Seçilen omcalardan alınan kalemlerde Agrobacterium vitis analizleri sonucu 4 adet klon baş omcası elenmiştir. 8 adet klon adayında fidan üretimi gerçekleştirilmiş ve seleksiyonun ikinci aşamasına geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine part of clone candidates that is the first stage of clone selection study in Narince grape variety, which is widely grown in Tokat center, Zile and Turhal districts. Firstly, in 2010, 6300 vine were determined in 4 vineyards, then 170 clone candidates in 3 vineyards were indicated. By taking into consideration three-year dates of 56 vines, weighted-ranking (WR) was performed. In vine candidates of Narince grape variety in the vineyards that is subject of research; vine clusters ranged from 5 to 24 units/vine; bunch weight from 290 to 687 g; berry weight from 2,3 to 4,5; the yield from 1,635 to 12,350 kg/vine; must yield from 52,8 % to 73,1%. As results of assessments, 12 clone candidate clones were selected. In the scions taken from selected vines, 4 candidate clones were eliminated as a result of Agrobacterium vitis analyses. Nursery production was performed in 8 clone candidate and passed to the second stage of selection.