Ön bekletme ve alttan ısıtma uygulamalarının asma fidan randıman ve kalitesine etkisi
Effects of pre-incubation and up-feed heating treatments on grapevine sapling efficiency and quality
  1. Tez No: 496601
  2. Yazar: MUHSİN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bağcılıkta kuraklığa dayanıklı Amerikan asma anaçlarının varlığı bir şans olarak değerlendirilebilir. Fakat bunların fidan randımanın düşük olması, fidan üreticileri tarafından az kullanılmasına neden olmaktadır. Bu çalışma 2015 ve 2016 yıllarında yapılmıştır. Bitkisel materyal olarak 110 R anacı ile Narince çeşidi kullanılmıştır. Aşılama öncesi anaçlar 2 ve 8 gün oda sıcaklığında bekletilmiştir. Aşılı çelikler alttan ısıtmalı ve ısıtmasız bankolardaki tüplere dikilmiştir. Alttan ısıtma sistemi 4.80 x 1.20 cm ebatlarındaki bankolara 50 m PSV 17W / M830 W özellikli yalıtımlı ısıtma kabloları döşenmiştir. Çalışma esnasında Kallus oluşum düzeyi (0-4 skalası), kök uzunluğu (cm), kök sayısı (adet), kök gelişim düzeyi (0-4 skalası), sürgün uzunluğu (cm), kök yaş ve kuru ağırlığı (g), fidan randımanı (%) değerleri alınmıştır. Çalışma bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenmiş ve varyans analizine tabii tutulmuştur. Çalışma sonucunda iki yılda da incelenen özellikler bütün uygulamalardan istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Aşılı ve aşısız fidan randımanı sırasıyla 2015 yılında %66,5- %71,1 iken 2016 yılında %65,3-%71,5; bekletmeli ve bekletmesiz uygulamalar sırasıyla 2015 yılında %70,7- %67,0 iken 2016 yılında %71,6-%65,2; ısıtmalı ve ısıtmasız uygulamalar sırasıyla 2015 yılında %73,5- %64,1 iken 2016 yılında %71,5-%65,3 olarak belirlenmiştir. Fidan randımanı etkileyecek interaksiyonlara rastlanmamıştır. Aşılı asma fidanı üretiminde fidan randımanı artırmaya yönelik bekletme ve alttan ısıtma uygulamaları başarı ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Fortunately, there exists drought-resistant American grapevine rootstocks in viticulture. However, since these rootstocks generally have low sapling efficiencies, they are less preferred by sapling producers. The present study was conducted in 2015 and 2016. The 110 R rootstock and Narince grape cultivar was used as the plant material of the study. Rootstock were kept at room temperature for 2-8 days before grating. Grafted materials were than planted over the counters with and without up-feed heating system. Up-feed heating was provided with 50 m PSV 17W / M830 W insulated cables installed to 4.80 x 120 cm counters. Callus development (in 0-4 scale), root length (cm), number of roots, root development (in 0-4 scale), fresh and dry root weight (g) sapling efficiency (%) parameters were investigated. Experiments were conducted in split-split plots experimental design with 3 replications. Resultant data were subjected to variance analysis. It was observed that all parameters were significantly influenced by entire treatments in both years. Efficiency of grafted and ungrafted saplings were respectively observed as 66,5- 71,1% in 2015 and as 65,3-71,5% in 2016; efficiency of incubated and unincubated saplings were respectively observed as 70,7- 67,0% in 2015 and as 71,6-65,2% in 2016; efficiency of heated and unheated saplings were respectively observed as 73,5-64,1% in 2015 and 71,5-65,3% in 2016. The effects of interactions on sapling efficiencies were not found to be significant. It was concluded based on current findings that incubation and up-feed heating treatments could reliably be used to improve sapling efficiencies in grafted grapevine sapling production.