Ağ kafes sistemlerinde bakır alaşım ağların kullanılması ve ekonomik verimliliğinin değerlendirilmesi
The utilization and economic evaluation of copper alloy nets in cage aquaculture systems
- Tez No: 496639
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ERGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Ekonomi, Su Ürünleri, Marine Science, Economics, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, yenilikçi ve çevre dostu bakır alaşım ağ teknolojisinden yararlanılarak oluşturulan ağ kafes üretim sistemlerinin geleneksel ağ malzemeleriyle kıyaslanması, levrek balıklarının (Dicentrarchus labrax) bir yıllık üretim döngüsünde büyüme performans değerleri ve yem verimliliğine etkileri ekonomik göstergeler ile ele alınmış ve yatırım maliyeti ölçeğinde biyo-ekonomik verimliliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesisin kurulum ve denize yerleştirme gibi yatırım maliyeti belirlendikten sonra, ağ değiştirme veya antifouling uygulamaları gibi işletim maliyetleri belirlenmiştir. Çalışma sonunda elde edilen verilere göre, bakır alaşım ağ kafeste yetiştirilen levrek balıklarında büyüme performansı ve ekonomik verimlilik indeksleri geleneksel naylon ağ kafesteki balıklara göre daha yüksek kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, kafes balıkçılığında bakır alaşım ağların kullanılabilir olduğu ve yüksek dayanımı sayesinde uzun süreli kullanıma elverişli görüldüğü, sıklıkla ağ değiştirme gereksiniminin ortadan kalkmasıyla antifouling boya kullanımına da ihtiyaç duyulmamasından dolayı, ekonomikliğinin yanısıra aynı zamanda çevre dostu bir malzeme olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen bilgilere göre, bakır alaşım ağların çevre dostu olması ve uzun vadede ekonomik yönden avantaj sağlaması nedeniyle sürdürülebilir su ürünleri üretim endüstrisinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, an innovative and environment friendly copper alloy mesh (CAM) material was used in an offshore cage system to compare with traditional nylon nets (TNN), in terms of the evaluation of a one-year grow-out cycle of European seabass (Dicentrarchus labrax) and combined indicators such as growth performance, feed utilization with economic assessment and Biyo-economic efficiency based on initial investment costs. After the assessment of initial investment costs such as construction and deployment, maintenance and operational efforts, i.e. net changing or antifouling applications have been recorded. Growth performance of European seabass in the CAM net was considerably higher than those harvested from the nylon net cage. At the end of the study, it was observed that CAM net performed higher productivity indices and economic benefits compared to those in the antifouling coated TNN pens. Results showed that CAM net is a promising alternative material that could be used in cage farming with an improved economic return. Additionally, the abrogation of copper based paints on fish nets seems to be possible with the adoption of CAM nets in cage aquaculture facilities, which in long term might benefit from and support the sustainability and environment-friendly aquaculture industry.