Yarı-Riemann uzayda Sasaki manifoldların yeniden yapılandırılması ve uygulamaları
A new construction of Sasaki manifolds in semi-Riemann space and applications
  1. Tez No: 496638
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN CAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüne ayrılmıştır. Tezin ikinci bölümünde temel kavramlar ve teoremler ile yarı-Riemann manifoldlar, quasi-ortonormal taban, kontak manifoldlarla ilgili genel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde dilimlenmiş kontak manifoldlar çalışılmış olup temel teoremleri ispatlanmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise, 𝓐 kümesi üzerinde yapılandırılmış (𝓐-constructed) kontak manifoldlar ile 𝓐 -constructed Sasaki manifoldlar tanımlanmıştır. Doktora tezimin beşinci bölümünde ise, 𝓐 -constructed Sasaki manifoldların Riemann eğriliği hesaplanmıştır. Bu çalışmanın altıncı bölümünde ise, radikal transersal ışığımsı altmanifoldlar ile modifiye radikal transversal ışığımsı altmanifoldların geometrisi çalışılmıştır. Tezin yedinci ve son bölümünde elde edilen sonuç ve öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is assigned to the introduction of my thesis. In the second chapter, the fundamental definitions and theorems, the semi-Riemann manifolds and the quasi orthonormal base and the contact manifolds and the general theorems have been given. The third chapter is parted to the sliced contact manifolds and the basic theorems were proved. In the forth chapter, of my thesis 𝓐-constructed contact and 𝓐-constructed Sasaki manifolds were defined and the theorems were proved. In the fifth chapter, the Riemannian curvature of 𝓐-constructed Sasaki manifolds was evaluated. In the sixth chapter, the geometry of the radical transversal lightlike and the modified radical transversal lightlike submanifolds worked. The seventh chapter is dedicated to the conclusions and suggestions about the thesis.