Karpuzda farklı dozlarda vermikompost uygulamalarının verim ve verim özelliklerine etkisi
Effects of different vermicompost application doses on yield and yield properties in watermelon
  1. Tez No: 496655
  2. Yazar: GÜZİN AK GÖKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ÖZTOKAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Vermikompost uygulamalarının karpuzda verim ve bazı verim özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışma, 2016 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Dardanos Yerleşkesi Uygulama ve Araştırma alanında yürütülmüştür. Tesadüf Blokları Deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak planlanan denemede; vermikompostun iki farklı dozu (300 kg/da ve 600 kg/da) kullanılmış, vermikompost uygulanmayan konu kontrol olarak isimlendirilmiştir. Denemede, tek meyve ağırlığı (g), bitki başına meyve sayısı (adet), bitki başına verim (kg/bitki), suda çözünür kuru madde (SÇKM) (%), pH (-log[H+]), titre edilebilir asit miktarı (TETA) (g/100g), meyve çapı ve boyu (cm), kabuk kalınlığı (mm), en uzun kol (m), nispi büyüme oranı (g/g/d), toplam klorofil içeriği (SPAD), vitamin C (mg/100mL), indirgen ve toplam şeker (g/100g), sakkaroz (g/100g), toplam fenolik bileşik miktarı (mgGAE/100g), meyve eti ve kabuk rengi, bitki başına yaprak alanı (m2), tohum çimlenme oranı (%), ortalama çimlenme süresi (gün) ve bin dane ağırlığı (g) kriterleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre tek meyve ağırlığı ortalamaları; 600 kg/da ve 300 kg/da vermikompost uygulamalarında sırasıyla 3646,00 ve 3228,33 g, bitki başına verim ise 5,48 kg/bitki ve 4,60 kg/bitki olarak belirlenmiştir. En yüksek meyve boyu (21,0 cm) ve nispi büyüme oranı ortalamaları (0,056 g/g/d) 600 kg/da vermikompost dozundan elde edilirken; meyve kabuk rengi (yeşil kısım) L* değeri (2,79), çimlenme oranı (%93,3) ve bin dane ağırlığı (49,2 g) ortalamalarında 300 kg/da vermikompost uygulamasından en yüksek ortalamalar elde edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, 600 kg/da vermikompost uygulamasının yanı sıra 300 kg/da vermikompost dozununda da karpuz bitkisinde bazı verim ve kalite özelliklerinin artış gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effects of vermikompost applications on 'Crimson Sweet' watermelon cultivar at Çanakkale Onsekiz Mart University, Faculty of Agriculture, Dardanos Campus Application and Research Field in 2016. The study was laid out according to randomized block design with 3 replicates. Two different vermicompost doses (300 kg/da and 600 kg/da) were applied in this study and the group with no vermicompost application was accepted as control. Single fruit weight (g), number of fruits per plant (number), yield per plant (kg/plant), total soluble solids (%), pH (-log[H+]), titratable acidity (g/100g), fruit length and diameter (cm), rind thickness (mm), relative growth rate (g/g/d), longest main stem length (m), total chlorophyll content (SPAD), vitamin C (mg/100mL), sucrose, total and reducing sugars (g/100g), total phenolic content (mgGAE/100g), fruit flesh and rind color, leaf area per plant (m2), germination rate (%), average germination duration (day) and weight of 1000 seeds (g) aparameters were investigated. Single fruit weight and yield per plant in 600 kg/da and 300 kg/da determined as 3646,00 and 3228,33 g and 5,48 and 4,60 kg/plant, respectively. Highest fruit length (21,0 cm) and relative growth rate were obtained from 600 kg/da vermicompost application; while, 300 kg/da application showed the highest L* values of fruit rind color (green parts) (2,79), germination rate (% 93,3) and weight of 1000 seeds weight (49,2 g). Results obtained from the study showed that 600 kg/da along with 300 kg/da vermicompost dose are increased some yield and quality properties of watermelon plants.