Çanakkale Boğazı'nda yengeç avcılığı üzerine araştırmalar
Investigations on crab fisheries in the Canakkale Strait
- Tez No: 496660
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZEKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Nisan 2016, Mayıs 2017 tarihleri arasında, Çanakkale Boğazı'nda yengeç avcılığının geliştirilmesi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Bu amaçla dalarak ve sepetle avcılık çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Avcılığı yapılan yengeçler zaman kaybetmeksizin canlı olarak laboratuvara getirilmiş ve bazı morfometrik ölçümler (Karapaks genişliği, vücut ağırlığı) 1mm hassasiyetli kumpas ve 0,01 g hassasiyetli terazi kullanılarak yapılmıştır. Avcılık denemeleri sonucunda dalarak avcılık ile 4 türe ait toplamda 701 birey, sepetle avcılık ile ise 6 türe ait toplam 13 birey toplanmıştır. Çalışma sonucunda ekonomik öneme sahip yengeçlerden 598 adet Pavurya yengeci (Eriphia verrucosa) ve 47 adet Mavi yengeç (Callinectes sapidus) yakalanmıştır. Elde edilen Pavurya yengeçlerinin, ortalama KG 55,03 ± 0,52 mm, ortalama ağırlıkları 79,27 ± 2,27 g ve Mavi yengeclerinin ise ortalama KG 153,74 ± 1,55 mm ve ortalama ağırlıkları 177,98 ± 5,78 g olarak hesaplanmıştır. Dalarak yapılan avcılıkta, dalışlar toplam 26 saat sürmüş ve bir dalgıcın suda kalma süresi ortalama olarak 35:45 ± 0,002 dakika/dalış olarak gerçekleşmiştir. Av araçlarına ait birim çabadaki av miktarı (CPUE), dalarak yapılan avcılıkta CPUED = 13,48 ± 2,56 adet/saat/dalgıç ve Sepetle avcılıkta 0,0601 ± 0,0186 adet saat/sepet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between March 2016 and March 2017 in order to the development of crabs fisheries in Çanakkale Strait. For this purpose, fishing experiments were executed with skin diving and traps. Caught crabs during the sampling were brought to the laboratory live without losing time and identified. Crabs were measured for carapase width and weight using with digital calipers (nearest 0.1 mm) and scientific balance (nearest 0.01 g), respectively. As a result of fishing experiments, a total of 701 individuals belonging to 4 species and a total of 13 individuals belonging to 6 species were collected with skin diving and traps, respectively. The caught crabs in economic importance were warty crab (Eriphia verrucosa) (598 individuals) and blue crab (Callinectes sapidus) (47 Individuals). The mean carapace width (CW) and mean weights of the individuals were measured as 55.03 ± 0.52 mm and 79,27 ± 2,27 g respectively for warty crabs and as 153.74 ± 1.55 mm and 177.98 ± 5.78 g repectively for blue crabs. In fishin by diving, the dives lasted for a total of 26 hours, and the average duration of a dive in the water was 35:45 ± 0,002 minutes / dive. The catch per unit effort (CPUE) was calculated for skin diving as CPUET = 1.48 ± 2.56 hours / diver and for traps as CPUES = 0.0601 ± 0.0186 traps per each operation.