Elektriksel iletken kriyojelik kompozitlerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of the electrical conductive cryogenic composites
- Tez No: 496674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kompozit kriyojellerinin (COMs) gözeneklilik, doku, ısısal, kristalinite ve iletkenlik özelliklerine çapraz bağlayıcı ve çözücü derişiminin etkisinin incelenmesi; bu çalışmanın amacı olarak seçilmiştir. Bu amaçla; poliakrilamid kriyojelleri (CRYs) sentezlendi ve kriyojel gözeneklerinde polianilin zincirlerinin yerleşimi için destek materyalleri olarak kullanıldı. Kompozitlerin yapısal karakterizasyonu FT-IR spektroskopisi ile gerçekleştirildi. Kriyojellerin Vp, P, Ps gibi gözeneklilik parametreleri ve şişme dereceleri (S%); su (çözücü) ve siklohekzan (çözücü olmayan) kullanılarak hesaplandı. Çapraz bağlayıcı çözücü miktarı arttıkça kriyojellerin gözeneklerinin genişlediği belirlendi. Kriyojellerin gözenek büyüklükleri; 5 µm-155 µm aralığında olup bu değerler; enzim tutuklanması ve hücre büyütülmesi gibi uygulama çalışmaları için çok elverişlidir. Kriyojel iskelesi içinde polimerleşen polianilin zincirlerinin kriyojellerin ısısal dayanımını azalttığı TG değerlendirmeleri ile açığa kavuşturuldu. Islak kompozitler ve boş kriyojeller iletkenlik göstermezken kuru kompozitler; 1.6x10-3-4.5x10-3 S cm-1 aralığında iletkenlik değerlerine sahiptir. Hazırlanan kriyojeller; enzim, hücre ve DNA gibi biyoaktif türlerin tutuklanmasında iskele olarak düşünülebilecek adaylar iken, kompozitler de yarı-iletken materyaller olup, ilaç salım uygulamaları ya da elektronik cihazlar için uygun bileşenler olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Investigation of crosslinker and solvent concentration onto porosity, texture, thermal, crystallinity, and conductivity properties of composite cryogels (COMs) was selected as purpose of this study. With this aim, polyacrylamide cryogels (CRYs) were synthesized and were used as support materials for inserting of polyaniline chains in pores of CRYs. The structural characterization of composites was revealed by FTIR spectra. The parameters of porosity such as Vp, P, Ps, and swelling degrees (S%) of the CRYs were calculated by using water (solvent) and cyclohexane (non-solvent). It was determined that pores of cryogels expanded as amount of crosslinker (N,N'-methylenebisacrylamide) and solvent increased. The CRYs pore size are in 5 µm-155 µm interval, indicating that cryogels are suitable for application studies such as enzyme immobilization and cell proliferation. It was revealed that polyaniline chains polymerized in cryogel scaffold decreased the thermal resistance of the CRYs via evaluations of TG. Dry composites had conductivity between 1.6x10-3- 4.5x10-3 S cm-1 values, while wet composites and bare cryogels were not conductive. The prepared composites are semi-conductive materials and can be thought of as potential components for electronic devices or for drug release applications while cryogels are candidates as scaffold for entrapping of bioactive species such as enyzme, cell, and DNA.