Periodontal olarak hızlandırılmış tedavi prosedürlerinin diş hareket hızına olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation the effect of periodontal accelerated treatment protocols on the rate of tooth movement
- Tez No: 496711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Periodontal Olarak Hızlandırılmış Tedavi Prosedürlerinin Diş Hareket Hızına Olan Etkilerinin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı, minimal-invaziv cerrahi bir yöntem olan mikroosteoperforasyon (MOP) yönteminin üst molar distalizasyon hızına olan etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmamıza Sınıf II molar ilişkisi bulunan ve servikal headgear ile molar distalizasyonu yapılması planlanan 6 erkek ve 11 kız olmak üzere toplam 17 hasta dahil edilmiştir. MOP uygulanmasını sağlayan FDA onaylı Sınıf 1 medikal aygıt olan Propel yarım çene (split-mouth) dizaynda kullanılmıştır. Propel ile MOP'ların uygulandığı taraf çalışma grubu, herhangi bir işlem yapılmayan taraf ise kontrol grubu olarak adlandırılmış ve 34 taraf değerlendirilmiştir. Çalışma materyalimiz; molar distalizasyonundan hemen önce (T0) ve molar distalizasyonu sonunda (T1) alınan 3B dijital modeler, panoramik ve sefalometrik filmlerden oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Evaluation The Effect Of Periodontal-Accelerated Treatment Protocols On The Rate Of Tooth Movement Objective: The aim of this study is to evaluate the effect of micro-osteoperforations (MOPs), which is a minimal-invasive surgical method, on the rate of orthodontic tooth movement. Method: Seventeen patients (6 boys and 11 girls) who had Class II molar relationship and planned molar distalization with cervical headgear were included the study. In our study, Propel that is a Class 1 medical device with FDA approval was used in split- mouth design to apply MOPs clinically. The experimental side received MOPs with Propel and the control side received no MOPs and 34 sides were assessed. 3D digital models, panoramic and cephalometric films; that were taken just before the molar distalization (T0) and at the end of the molar distalization (T1), constituded our study materials.