Sevofluran ve nitrözoksit ile uygulanan düşük, orta ve yüksek akımlı genel anestezinin homosistein düzeyi üzerine etkisi
The effect of low, medium and high flow general anesthesia with sevoflurane and nitrous oxide on homocysteine levels
  1. Tez No: 496738
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nitrözoksit metiyonin sentazı inhibe ederek hiperhomosisteinemiye neden olur. Homosistein düzeyinin artması ise myokard infarktüsü riskini artıran endotelyal disfonksiyon ve trombogeneze neden olur. Bu çalışmamızda sevofluran ve nitrözoksit kullanarak düşük, orta ve yüksek akımlı anestezi uygulayıp preoperatif, cerrahi sonrası ve postoperatif 8. saat kan homosistein düzeylerini ölçtük; düşük akımla uygulanan nitrözoksit maruziyetinin orta akımla ve yüksek akımla uygulanan nitrözoksit maruziyetiyle arasındaki farkı araştırdık. Ayrıca nitrözoksitin kan homosistein düzeyine etkisini araştırdık. Bu çalışmaya Atatürk Üniversitesi, Tıp Fakültesi Etik Komitesi'nin izni ve olguların yazılı aydınlatılmış onamı alınarak elektif şartlarda genel anestezi uygulanacak olan, yandaş sistemik hastalığı bulunmayan, preanestezik muayenelerinde ASA I-II olarak değerlendirilen toplam 90 olgu dahil edildi. Hastalar 30'ar kişilik düşük akımlı anestezi grubu(Grup DA), orta akımlı anestezi grubu (Grup OA), yüksek akımlı anestezi grubu (Grup YA) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm gruplara indüksiyon esnasında 2 mg/kg i.v. propofol1-1,5 mcg/kg fentanil ve i.v. 0.6 mg/kg roküronyum uygulandı. İndüksiyon sonrasında her üç grupta da ilk 10 dakika %1,5-2.5 sevofluran, %50 N2O ve% 50 O2 ve akış hızı 4 L/dk olarak ayarlandı. Sonrasında akış hızı Grup DA'da 1 L/dk'ya, Grup OA'da 2 L/dk'ya ve Grup YA'da 3 L/dk'ya düşürüldü. Hastaların hemodinamik parametreleri ve SpO2 değerleri operasyon boyunca belirli aralıklarla kaydedildi. Hastalardan preoperatif (H0), cerrahi sonrası (H1)ve postoperatif 8.sattte (H2) olmak üzere üç kere homosistein düzeyi ölçüldü. Sonuçlar; Grup DA; H1 ve H2, H0 'a göre anlamlı artış göstermektedir (p=0.04, 0.02). H1 ve H2 arasında ise anlamlı bir fark yoktur (p=0.078). Grup OA; H1 ve H2, H0'a göre artış göstermektedir. Fakat bu değişim istatiktiksel olarak anlamlı düzeyde değildir (p=0.260, 0.174, 0.606) Grup YA; H1 ve H2, H0'a göre anlamlı artış göstermektedir (p=0.021, 0.039). H1 ve H2 ise anlamlı bir fark yoktur(p= 0.30) . Gruplar arası homosistein düzeyi karşılaştırmasında ise; H0, H1 ve H2 homosistein düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak nitrözoksitle uygulanan düşük, orta ve yüksek akımlı genel anestezi bazal değerlere göre homosistein düzeyini artırmaktadır; ancak uygulanan akım miktarı kan homosistein düzeyi üzerinde anlamlı fark oluşturmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nitrous oxide inhibits methionine synthase, leading to hyperhomocysteinemia. İncreased homocysteine levels cause endothelial dysfunction and thrombogenesis which increase myocardial infarction risk. In this study, we applied low, medium and high flow general anesthesia with sevofluorane and nitrous oxide, and measured blood homocysteine levels peroperatively, after surgery, and at postoperative hour 8. We investigated the difference between nitrous oxide exposure with low flow anesthesia and middle-high flow nitrous oxide exposure. We also investigated the effect of nitrous oxide on blood homocysteine levels. After the approval of the Ethics Committee of Atatürk University, Faculty of Medicine, and written informed consent of the patients were obtained, a total of 90 patients evaluated as ASA I-II in preanesthetic examinations without any co-morbid systemic disease who underwent general anesthesia under elective conditions were included in this study. The patients were divided into three groups: low flow anesthesia group (Group DA), medium flow anesthesia group (Group OA) and high flow anesthesia group (Group YA). All groups received 2 mg/kg i.v. propofol 1-1.5 mcg/kg fentanyl and i.v. 0.6 mg/kg rocuronium during induction. After induction, all three groups were adjusted to 1.5-2.5% sevoflurane, 50% N2O, 50% O2 and a flow rate of 4 L/min during the first 10 minutes. After that the flow rate was reduced to 1 L/min in Group DA, 2 L/min in Group OA, and 3 L/min in Group YA. Hemodynamic parameters and SpO2 values of the patients were recorded at specific intervals throughout the operation. Homocysteine levels in patients were measured three times; preoperatively (H0), after surgery (H1) and postoperative hour 8 (H2). Conclusions: In Group DA; H1 and H2 show a significant increase with respect to H0 (p=0.04, 0.02). There is no significant difference between H1 and H2 (p=0.078). In Group OA; H1 and H2 show an increase with respect to H0. However, this change is not statistically significant (p=0.260, 0.174, 0.606). In Group YA; H1 and H2 show a significant increase compared to H0 (p=0.021, 0.039). There is no significant difference between H1 and H2 (p=0.30). In the comparison of homocysteine levels between the groups; there was no statistically significant difference between H0, H1 and H2 homocysteine levels (p>0.05). In conclusion; low, medium and high flow general anesthesia applied with nitrous oxide increases homocysteine level compared to basal values; however, the applied flow rate does not create a significant difference in blood homocysteine levels.