Servikal immobilizasyon sağlanan standart havayolu maketinde c-mac video laringoskop, mcgrath video laringoskop ve macıntosh laringoskobun karşılaştırılması
Comparison of c-mac, mcgrath and macintosh laryngoscope in a standardized airway manikin with immobilized cervical spine by novice intubators
- Tez No: 496763
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Servikal İmmobilizasyon Sağlanan Standart Havayolu Maketinde C- MAC Video Laringoskop, McGRATH Video Laringoskop ve Macintosh Laringoskobun Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı servikal immobilizasyon sağlanmış standart havayolu maketinde entübasyon deneyimi az olan katılımcıların yaptığı ETE işleminde C-MAC, McGrath ve Macintosh laringoskobun karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif, randomize kontrollü ve kesitsel bir çalışmadır. Birincil veri entübasyon süresidir. İkincil veri ölçümleri ise ortalama başarı oranı, endotrakeal tüpün (ETT) yerleştirilme süresi, glottik açıklığın görülme süresi, dental travma varlığı, entübasyon girişim sayısı, POGO ve Cormack-Lehane dereceleridir. Bulgular: Bu çalışmaya toplamda 99 deneyimsiz katılımcı katıldı. Endotrakeal entübasyon süresi (p=0.14), ortalama entübasyon başarısı, ETT yerleştirilme süresi (p=0,83) ve entübasyon girişim sayısı açısından cihaszlar arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Comparison of C-MAC, McGrath and Macintosh laryngoscope in a standardized airway manikin with immobilized cervical spine by novice intubators Objective: The aim of this study was to compare C-MAC, McGrath and Macintosh laryngoscope in a standardized airway manikin with immobilized cervical spine by novice intubators. Methods: This was a prospective, randomized-controlled, cross-sectional study. Then primary outcome was the duration of intubation. Secondary outcome measures were overall success rate, duration of endotracheal tube insertion (ETT) and glottis view time, presence of dental trauma, number of intubation attempts, POGO and Cormack-Lehane grades of the 3 laryngoscopes. Result: A total of 99 novices participated to this study. There was no difference in terms of duration of endotracheal intubation (p=0.14), overall intubation success, ETT insertion time (p=0.83) and the number of endotracheal intubation attempts among then airway devices.