Spinal anestezi ile sezaryenda preopeatif anksiyetenin intraoperatif hemodinami,postoperatif derlenme ve anne memnuniyetine etkisi
Spi̇nal anestezi̇ i̇le sezaryenda preopeati̇f anksi̇yeteni̇n i̇ntraoperati̇f hemodi̇nami̇,postoperati̇f derlenme ve anne memnuni̇yeti̇ne etki̇si̇
- Tez No: 496764
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Anesthesiology and Reanimation, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cerrahi uygulanacak hastaların % 60-80 kadarında preoperatif anksiyete bildirilmiştir. Anksiyete, yaygın sempatik aktivasyona neden olur. Bu preoperatif kaygı düzeyi daha yüksek olan gebelerde spinal anestezi indüksiyonundan sonra daha belirgin hipotansiyon yaşanacağı hipotezi için rasyonel bir temel sağlar. Çalışmamız spinal anestezi ile sezaryen olgularının preoperatif anksiyete düzeylerini ve bu anksiyete düzeylerinin intraoperatif maternal hemodinami, postoperatif maternal derlenme ve sezaryan sonrası anne memnuniyetine etkisini değerlendiren bir anket çalışması olarak gerçekleştirildi. Hastaların anksiyeteleri operasyondan bir saat önce A blok ameliyathane hasta hazırlama ünitesinde yapılan ziyaret sırasında değerlendirildi. Anksiyetenin değerlendirilmesinde STAI-1, STAI-2 ve Verbal Analoque scale (VAS) anksiyete ölçekleri kullanıldı. Anksiyete durumu; elde edilen puanlara göre düşük, orta ve yüksek anksiyete düzeyi olarak 3 kategoride değerlendirildi. Operasyon odasına alınan gebelere rutin monitorizasyonu takiben 18 gauge iki iv katater yerleştirildi. Tüm hastalara 500 ml kolloid ve 1000 mL kristalloid infüzyonu spinal anestezi ile eşzamanlı olarak uygulandı. Spinal anestezi için gereken bupivakain dozu, Harten JM ve arkadaşlarının çalışmasına göre belirlenen dozlarda subaraknoid alana enjekte edildi. Preoperatif STAI anksiyete skalasına göre intraoperatif hemodinamik parametrelerde anlamlı bir değişiklik saptanmamasına rağmen, preoperatif VAS 'a göre yapılan anksiyete değerlendirmesinde; yüksek anksiyete durumunda intraoperatif 30.dk OAB'da anlamlı bir azalma ve vazopressör gereksinimi gösteren hasta sayısında anlamlı bir artış saptandı. Sonuç olarak, preoperatif anksiyetenin spinal anestezi ile sezaryende intraoperatif hipotansiyona etkisini araştırmak için daha çok olgu sayısı, daha standardize hasta grupları ve protokoller içeren çalışmalara gereksinim olduğu kanaatindeyiz
Özet (Çeviri)
Preoperative anxiety has been reported in about 60-80% of the patients who will undergo surgery. Anxiety causes widespread sympathetic activation. We provide a rational basis for the hypothesis that more severe hypotension will occur after induction of spinal anesthesia in pregnancies with higher preoperative anxiety levels. Our study was carried out as a questionnaire study evaluating preoperative anxiety levels of cesarean section with spinal anesthesia and the effect of these anxiety levels on intraoperative maternal hemodynamics, postoperative maternal compilation and post cesarean section mother satisfaction. Patients' anxiety was assessed one hour before the operation during a visit to the A block operating room patient preparation unit. STAI-1, STAI-2, and Verbal Analoque scale (VAS) anxiety scales were used to assess anxiety. Anxiety state; low, medium and high anxiety levels according to the scores obtained were evaluated in 3 categories. Following the routine monitoring of the pregnancies taken into the operation room, 18 gauge and 2 iv catheters were placed. All patients received 500 mL colloid and 1000 mL crystalloid infusion simultaneously with spinal anesthesia. Bupivacaine required for spinal anesthesia was injected into the subarachnoid space at doses determined according to the study of Harten JM et al. Although there was no significant change in intraoperative hemodynamic parameters according to preoperative STAI anxiety scale, preoperative anxiety according to VAS was evaluated; a significant decrease in intra operative 30th MAP and a significant increase in the number of patients requiring vasopressor were found in the case of high anxiety. In conclusion, we conclude that preoperative anxiety requires more number of cases and more standardized patient groups and protocols to investigate the effect of intraoperative hypotension on cesarean section with spinal anesthesia