Anksiyete bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde uyku bozukluğu sıklığı ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 496773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı Anksiyete Bozukluğu tanısı olan çocuk ve ergenlerde uyku bozukluğunun sıklığını araştırmak, ilişkili olabilecek psikiyatrik komorbiditeleri belirlemek, anksiyete bozukluğu şiddeti ve tipi ile uyku bozukluğu arasındaki ilişkiyi ve ebeveyn psikopatolojilerinin çocuklardaki uyku bozukluğuna etkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya merkezimize başvuran hastalardan Anksiyete Bozukluğu tanısı alan 6-18 yaş aralığında bulunan 100 çocuk ve ergen dahil edilmiştir. Psikiyatrik tanının değerlendirilmesi amacıyla Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli Türkçe uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T) görüşmesi uygulanmıştır. Çocukluk çağı kaygı tarama ölçeği (ÇATÖ) ve Çocuk Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE)'nin çocuk ve ergenler tarafından doldurulması istenmiştir. Ebeveynler tarafından ayrıca Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) doldurulmuştur. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Olguların %19'unda (n:19) Ayrılık Anksiyetesi Bozukluğu (AAB), %74'ünde (n:74) Sosyal Anksiyete Bozukluğu (SAB) ve %58'inde (n=58) Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) vardı. ÇUAA ölçeğine göre olguların %84'ünde (n:84) uyku bozukluğu saptandı. AAB tanısı olan olguların tamamında, SAB olan olguların %81.1'inde, YAB olan olguların ise %86.2'sinde uyku bozukluğu vardı. AAB tanısı olan olgularda uyku bozukluğu sıklığı AAB tanısı eşlik etmeyen diğer anksiyete tiplerine göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,035).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of our study is to investigate the frequency of sleep disorders in children and adolescents with anxiety disorders, to identify related psychiatric comorbidities, the relationship between anxiety disorder severity and type with sleep disorder, and the effects of parent psychopathology on sleep disorders in children. MATERIALS AND METHODS: 100 children and adolescents aged 6-18 years who were diagnosed with anxiety disorder were included in the study. In order to evaluate the psychiatric diagnosis, Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version, Turkish Adaptation (K-SADS-PL) were applied. The Screen for Child Anxiety and Related Disorders (SCARED) and State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC) were requested to be filled by children and adolescents. Parents also filled out the Brief Symptom Inventory (BSI) and the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ). SPSS 21.0 program was used in the evaluation of research data. RESULTS: There were Separation Anxiety Disorder (SAD) in 19% (n: 19) of the cases, Social Anxiety Disorder (SOD) in 74% (n = 74) and General Anxiety Disorder (GAD) in 58% (n = 58). Sleep disorder was detected in 84% (n: 84) of cases according to the CSHQ scale. In all of the cases with SAD, 81.1% of cases with SOD and 86.2% of cases with GAD had sleep disturbances. Sleep disorder frequency was found to be significantly higher in patients with SAD than in other types of anxiety without SAD (p=0.035).