Batın ameliyatı geçiren hastalarda çeşitli açma manevralarının (recruıtment maneuvers) ventilasyon parametrelerine etkisi
Effects of various recruitment maneuvers to ventilation parameters on patients with abdomen operations
  1. Tez No: 496776
  2. Yazar: VOLKAN DEMİRDÖĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZKAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmada, batın ameliyatı geçirecek hastalarda, iki farklı sürede (10 ve 30 saniye) uygulanan açma manevrasının (recruitment maneuver) oksijenasyon, statik kompliyans ve hemodinamik parametreler üzerine etkisi araştırıldı. Birincil amaç oksijenasyon, ikincil amaç olarak kompliyans ve açma manevrası sırasında ortaya çıkan hemodinamik değişiklik açısından 10 ve 30 saniyelik açma manevrasının kıyaslanmasıydı. Yöntem: Etik kurul onayı ve hasta onamı alınarak, orta hat insizyonuyla baş aşağı pozisyonda ameliyatının en az 2 saat sürmesi planlanan batın ameliyatı geçirecek 50 hasta çalışmaya alındı. Randomize iki gruba ayrılan hastalara, operasyonun 60. dakikasında, 40 cmH2O basınç ile kısa süreli (10 saniye; Grup 10) veya uzun süreli (30 saniye; Grup 30) açma manevrası uygulandı. Demografik ve aralıklı vital veriler kaydedildi. Açma manevrasının uygulanmasından önce, açma manevrasından 5 ve 30 dakika sonra arteriyel parsiyel oksijen basıncı (PaO2), statik kompliyans, açma manevrası öncesi bazal ve sonrasında gözlenen en düşük ortalama kan basıncı (OKB), kalp tepe atımı (KTA) ve OKB'nın bazal değere dönme süresi kaydedildi. Bulgular: Toplam 46 hastanın sonuçları değerlendirildi. Grup 10 (n=24) ve Grup 30 (n=22) arasında PaO2 değerleri açısından fark bulunmazken, PaO2'nin açma manevrası sonrası her iki grupta da arttığı, 30.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effects of the recruitment maneuvers with two durations (10 and 30 seconds) on oxygenation, static compliance and haemodynamic parameters were investigated in patients undergoing abdominal surgery. The primary aim was to compare oxygenation, whereas secondary aims were to compare compliance and haemodynamic changes induced by 10 or 30 seconds long recruitment maneuvers. Method: Following ethical committee approval and patient consent, 50 patients undergoing at least 2 hourslong abdominal operations in head-down tilt position were included in the study. Short term (10 sec, Group 10) or long-term (30 sec, Group 30) maneuvers were performed with 40 cm H2O pressure at 60th minute of operation to the patients who were randomly divided into two groups. Demographic and intermittent vital data were recorded. Before application of the the recruitment maneuver, 5 and 30 minutes after the maneuver arterial partial oxygen pressure (PaO2), static compliance, pre recruitment maneuver baseline and post recruitment maneuver lowest mean blood pressure (MBP), peak heart rate (PHR) and MBP's time to return to baseline values were recorded. Findings: The results of a total of 46 patients were evaluated.