Miyelodisplastik sendromlu hastalarda aktivasyonla indüklenen sitidin deaminazın ekspresyon düzeyinin ve prognozla ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the level of expression of activation induced cytidine deaminase and its relationship with prognosis in patients with myelodysplastic syndrome
- Tez No: 496780
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NALÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Miyelodisplastik Sendromlu Hastalarda Aktivasyonla İndüklenen Sitidin Deaminazın Ekspresyon Düzeyinin ve Prognozla İlişkisinin Değerlendirilmesi Amaçlar: Miyelodisplastik sendrom (MDS) kemik iliğindeki miyeloid hücre dizilerinde inefektif ve bozulmuş hematopoezle karakterize, akut miyeloid lösemi (AML) transformasyonu riski taşıyan heterojen bir grup hastalıktır. Son yıllarda somatik mutasyonların ve epigenetik değişikliklerin MDS patogenezinde rol oynayabileceği gösterilmiştir. Aktivasyonla indüklenen sitidin deaminaz (AİD), B lenfositlerde antikor çeşitliliğinin sağlar. AİD farklı hücre türlerinde de eksprese edilebilir ve translokasyonlara, mutasyonlara neden olarak tümör oluşumuna yol açabilir. Yeni çalışmalar AİD'nin DNA metilasyonu gibi epigenetik değişikliklerle ilişkili olabileceğini göstermiştir. MDS tedavisinde kullanılan desitabinin AİD düzeyini azalttığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı MDS hastalarında AİD ekspresyon düzeyinin ve bu düzeyin MDS'de prognoz ve tedavi yanıtıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. Hastalar ve yöntemler: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı'nda takip edilen MDS'li 40 hasta ile 50 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunda AİD ekspresyonu ölçüldü. MDS'li hastalarla sağlıklı kontrol grubu, yüksek riskli ve düşük riskli MDS hastaları AİD ekspresyon düzeyi açısından birbirleriyle karşılaştırıldı. Azasitidin ve desitabin yanıtıyla AİD düzeyi arasındaki korelasyon incelendi. Bulgular: MDS'li hastalarda kontrol grubuna göre AİD ekspresyon düzeyi anlamlı (p = 0,000) olarak yüksekti. IPSS, IPSS-R ve WPSS'ye göre yüksek ve düşük riskli hastalar arasında AİD ekspresyon düzeyinde anlamlı fark saptanmadı. MDS'nin yüksek risk taşıyan RAEB-1 ve RAEB-2 alt gruplarındaki hastalarla diğer hastalar arasında AİD ekspresyon düzeyinde anlamlı fark saptanmadı. Azasitidin ve desitabin yanıtıyla AİD düzeyi arasında korelasyon saptanmadı. Sonuçlar: AİD ekspresyon düzeyi MDS'li hastalarda anlamlı düzeyde artmıştır. AİD ekspresyonunda artış MDS patogenezinde rol oynuyor olabilir. Ancak bu çalışmanın bulgularına göre AİD ekspresyonunun MDS'de risk sınıflamasında ve hipometile edici tedaviye yanıtı öngörmede rolü yoktur.
Özet (Çeviri)
Assessment of the Level of Expression of Activation Induced Cytidine Deaminase and its Relationship with Prognosis in Patients with Myelodysplastic Syndrome Objective: Myelodysplastic syndrome (MDS) is a heterogeneous group of disorders characterized by ineffective and impaired hematopoesis in myeloid cells of bone marrow, with an increased risk of transformation to acute myeloid leukemia (AML). Recent findings suggest that somatic mutations and epigenetic changes may play a role in pathogenesis of MDS. Activation induced cytidine deaminase (AID) enables antibody diversity in B lymphocytes. AID can be expressed by different cell lineages and can cause translocations and mutations. Recent studies demonstrate that AID can have a role in epigenetic changes such as DNA methylation. Decitabine, which is used in MDS treatment has been shown to downregulate AID. The objective of this study is to investigate the AID expression level in MDS patients and to determine if AID levels are related to prognosis and response to treatment. Patients and methods: AID expression levels were analyzed in 40 patients with MDS from Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Division of Hematology and in 50 healthy controls. AID expression levels were compared between patients and healthy controls, and also between low risk and high risk MDS patients. The correlation between AID levels and response to azacytidine and decitabine was also analyzed. Results: AID levels were significantly higher (p=0,000) in MDS patients compared to controls. There was no significant difference in AID expression levels between patients that were defined as low risk and high risk according to IPSS, IPSS-R and WPSS classifications. There was no significant difference in AID expression between high risk MDS subgroups of RAEB-1 and RAEB-2 and other MDS subgroups. There was no correlation between AID level and response to azacytidine and decitabine. Conclusions: AID levels are significantly elevated in MDS patients. Increased AID expression may play a role in pathogenesis of MDS. However, AID expression does not have a role in risk classification and in predicting response to hypomethylating agents, according to findings of this study.