Karbapeneme dirençli enterobacteriaceae dışkı kolonizasyonunun belirlenmesinde klasik yöntemler, kromojen agar ve carba np testinin karşılaştırılması ve kolonizasyon ve kolonize hastalarda infeksiyon gelişmesinde etkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Comparison of classical methods, chromogenic media and carba np test for the detection of rectal carbapenem-resistant enterobacteriaceae colonization and evaluation of the risk factors leading to infection in colonized patients
- Tez No: 496781
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan hastalarda dışkıda karbapeneme dirençli Enterobacteriaceae (KDE) kolonizasyonunun belirlenmesinde klasik yöntemlerle kromojenik agar kullanılan yöntemlerin karşılaştırılmasının yapılması ve kolonizasyon gelişmesine ve kolonize olan hastalarda infeksiyon gelişmesine etki eden risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif kohort olarak planlanmış ve 01.01.2017 ile 31.08.2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesi ve Travma Acil Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatırılan, 18 yaş üzerindeki 100 ardışık hasta çalışmaya dahil edildi. . Dışkıda KDE kolonizasyonu araştırılacak tüm hastalar önceden hazırlanmış formlara kaydedildi. Hastalardan ilki başvuru anında olmak üzere her hafta rektal sürüntü örnekleri alınarak, bu örnekler CDC tarafından tanımlanmış klasik yöntem, ChromID CARBA agarı ve direkt MacConkey agarına ekim yöntemleriyle çalışılarak KDE araştırıldı Bakterilerin tanımlanmasında klasik yöntemlere ek olarak API 20E idantifikasyon kiti kullanıldı. Bakterilerin antimikrobiyal duyarlılıkları, disk difüzyon yöntemiyle yapılmış ve EUCAST sınır değerlerine göre değerlendirildi. Örneklerden izole edilmiş KDE suşlarında karbapenemaz varlığını göstermek amacıyla modifiye Hodge ve CARBA NP testleri de yapıldı; ayrıca imipenem, meropenem, ertapenem ve kolistin için Etest yöntemiyle MIC değerleri de saptandı. Test sonuçları değerlendirilerek, kullanılan bu 3 yöntemin, ilk 24 saatte ve testin tamamlanmasından sonra, rektal KDE taşıyıcılığını saptamadaki duyarlılık ve özgüllükleri belirlendi. Dışkısında KDE taşıyıcılığı saptanan ve saptanmayan hastalar, kolonizasyon gelişmesine etki eden risk faktörleri açısından, tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerle karşılaştırıldı. Dışkısında KDE kolonizasyonu belirlenen hastalar için önceden hazırlanmış 2. bir form daha doldurularak, KDE infeksiyonu gelişip gelişmediği prospektif olarak izlenmiş; infeksiyon gelişenlerle gelişmeyenler, infeksiyon gelişmesine etkili risk faktörlerini tanımlamak üzere karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 100 hastanın 46'sında (%46) en az bir yöntemle rektal KDE taşıyıcılığı saptandı. Hastaların 4'ü başvuru sırasında KDE pozitifken, 42'sinde yattıktan sonra kolonizasyon gelişti. Rektal KDE taşıyıcılığının belirlenmesinde kullanılan klasik CDC, direkt MacConkey ve ChromID CARBA yöntemlerinin ilk 24. saatteki duyarlılık ve özgüllükleri sırasıyla %78-%42, %87-%80, %91-%98 olarak bulundu. Yöntemlerin 72. saatteki duyarlılık ve özgüllükleri ise sırasıyla %78-%100, %87-%100 ve %91-%100 olarak belirlendi. Rektal KDE suşlarının yaklaşık %20'sinde, aztreonam duyarlılığı veya EDTA inhibisyonu nedeniyle metallo-β-laktamaz olabileceği düşünülmüştür. 11 Rektal sürüntü örneklerinden izole edilmiş ve KDE olduğu doğrulanmış suşların %77'sinde modifiye Hodge testi, %74'ünde ise CARBA NP testleri pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, we aimed to compare the classical methods and the methods utilizing chromogenic media for the detection of carbapenem-resistant Enterobacteriaceae (CRE) among hospitalized patients and to determine the risk factors causing infection in colonized patients. Material and Methods: A prospective cohort study was done, including the patients hospitalized in İstanbul University İstanbul Medical Faculty's Reanimation and Emergency Intensive Care Units in between 01.01.2017 and 31.08.2017. A total of 100 patients above age 18 were included in the study. The data of all patients included in the study were recorded in previously prepared forms. Beginning from the first day of ICU admission, rectal swabs were collected from each patient once every week and these samples were tested for the presence of CRE by using the classical method defined by CDC, ChromID CARBA chromogenic medium and direct inoculation into MacConkey agar plates. Beside the classical methods, API 20E identification kit was also used for the identification of bacteria. Antimicrobial susceptibilities were evaluated with the disk diffusion method in according to the zone diameters described by EUCAST. Also, modified Hodge test (MHT) and CARBA NP test were applied on the isolates cultured from the samples to evaluate the presence of carbapenemases. MIC values for imipenem, ertapenem, meopenem and colistin were determined by using the Etest. Sensitivity and specificity values of these 3 tests for the detection of rectal CRE carriage in the first 24 hours and after completion were determined by evaluating the test results. Detected rectal CRE carriers and non-carriers were compared in univariate and multivariate analyses in terms of risk factors causing colonization. A second form was prepared for rectal CRE carriers and these patients were followed prospectively. In this group, infected and non-infected carriers were compared to determine the risk factors causing infection. Findings: 46 (%46) of the 100 patients studied were detected as carriers by using at least one method. 4 patients were already CRE-positive on admission, 42 patients developed CRE carriage during ICU follow-up. Sensitivity and specificity values of the classic CDC method, direct MacConkey inoculation and ChromID CARBA medium in the first 24 hours were found as %78-%42, %87-%80, %91-%98 respectively. Sensitivity and specificity values of these methods after 72 hours were determined as %78-%100, %87-%100 and %91-%100 respectively. Approximately 20% of rectal CRE isolates were sensitive to azteronam or inhibited by EDTA. We thought these isolates were possible metallo-β-lactamase producers. 13 Among the confirmed CRE isolates cultured form rectal swabs, 77% and 74% of them showed positive results in modified Hodge test and CARBA NP test, respectively.