Aktif olmayan behçet üveiti olan hastalarda geniş açılı fundus floresein anjiyografi ile flare korelasyonu
  1. Tez No: 496787
  2. Yazar: MELİS KABAALİOĞLU GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE İLKNUR TUTKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET: Amaç: Aktif olmayan, Behçet üveiti hikayesi olan hastalarda geniş açılı anjiyografi ile ön kamara flare düzeyleri arasındaki korelasyonu araştırmak Gereç ve Yöntem: Mart 2016–Mayıs 2017 tarihleri arasında Heidelberg geniş açılı fundus floresein anjiyografi (FFA) yapılan 86 Behçet hastasının 162 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların dosyaları retrospektif olarak taranarak demografik özellikleri, muayene bulguları, laser flare fotometri ile ön kamara flare ölçümleri, kullandıkları ilaçlar incelendi. Heidelberg Spectralis ultra-widefield ile yapılan FFA'ları Tugal-Tutkun ve ark.tarafından geliştirilmiş olan FFA skorlama sistemi kullanılarak skorlandı. Hastalar; klinik ve anjiyografik olarak aktif (grup 1); klinik olarak inaktif, anjiyografik olarak aktif (grup 2); klinik ve anjiyografik olarak inaktif (grup 3), olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bulgular: Grup 1'de 39 göz (%24,07), grup 2'de 90 göz (%55,56) ve grup 3'te 33 göz (%20,37) mevcuttu. Tüm grupların flare ortalaması 9,02±7,6 ph/ms; grup 1'in 18,29±10,2 ph/ms , grup 2'nin 6,89±3,0 ph/ms , grup 3'ün 3,89±1,0 ph/ms idi. Tüm grupların geniş açılı FFA skorları ortalaması 7,75±6,8 ve grupların sırasıyla 14,95±5,3, 7,47±5,2 ve 0'dı. Optik diskte boyanma, maküla ödemi, arka kutup vasküler boyanma, perifer vasküler boyanma, arka kutup kapiller kaçağı, perifer kapiller kaçağı ve makülada nonperfüzyon skorları açısından Grup 1 ve grup 2 arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Purpose: To investigate the correlation between wide angle angiography and anterior chamber flare in patients with inactive Behçet uveitis patients Materials and Methods: 162 eyes of 86 patients with Behçet's disease (BD) who underwent Heidelberg wide angle fundus fluorescein angiography (FFA), from March 2016 to May 2017 were included in the study. Demographic characteristics, ocular examination findings, anterior chamber flare values measured by laser flare photometer and the medications used were retrospectively evaluated. We scored the FFA findings using the FFA scoring system developed by Tugal-Tutkun et al. Patients were divided into 3 groups; clinically and angiographically active (group 1); clinically inactive, angiographically active (group 2); and clinically and angiographically inactive (group 3). Results: There were 39 eyes (24.07%) in group 1; 90 eyes (55.56%) in group 2 and 33 eyes (20.37%) in group 3. The mean flare of all groups were 9,02 ± 7,6 ph/ms; the mean flare of groups 1, 2, and 3 were 18.29 ± 10.2 ph/ms, 6.89 ± 3.0 ph/ms, and 3.89 ± 1.0 ph/ms, respectively. The mean wide angle FFA score of all groups were 7,75 ± 6,8 and the mean score of groups 1, 2, and 3 were 14,95 ± 5,3, 7,47 ± 5,2 and 0, respectively. The optic disc staining, macular edema, posterior pole vascular staining, peripheral vascular staining, posterior pole capillary leakage, peripheral capillary leakage and macular nonperfusion scores were found to be statistically significantly different between Group 1 and 2.