DNA tamir gen polimorfizmlerinin böbrek kanseri ile ilişkisi.
The relationship between DNA repair gene polymorphisms and kidney cancer
  1. Tez No: 496785
  2. Yazar: PARVANA MIKAILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GUZİDE ŞULE SEÇKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda, Türk popülasyonunda XRCC1, APE1 ve hOGG1 gen polimorfizmleri ile böbrek hücreli karsinomun (BHK) oluşumu ve gelişimi arasındaki ilişkiyi ayrıca, sigara kullanımı ile DNA tamir gen polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi planladık. Bu tez çalışmasına 2015 ile 2017 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'na başvurup klinik ve histopatolojik olarak BHK tanısı konan hastalar (n= 97) ile normal olan sağlıklı kişiler (n= 211) dahil edildi. Kontrol ve hasta grubundaki kişilerden elde edilen DNA'lardan XRCC1, APE1 ve hOGG1 gen polimorfizmleri için PZR-RFLP ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanıldı. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. XRCC1 Arg399Gln gen polimorfizminde hasta grubunda Arg/Gln genotip dağılımında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmektedir. Yüksek grade ve ileri evre bakımından incelendiğinde anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. Sigara kullanan hasta grubu Arg/Gln genotipi ve Gln allelinin sigara kullanan kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı olarak farklılık bulunmaktadır. APE1 Asp148Glu gen polimorfizminde hasta grubunda Asp/Glu ve Glu/Glu genotip dağılımında kontrol grubuna göre anlamlı bir artış görülmektedir. Yüksek grade ve ileri evre ve sigara kullanımı bakımından incelendiğinde anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. hOGG1 Ser326Cys gen polimorfizminde genotip ve allel sıklığı bakımından hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Yüksek grade, ileri evre ve sigara kullanımı bakımından incelendiğinde anlamlı bir faklılık bulunmamaktadır. Sonuç olarak, XRCC1 Arg399Gln ve APE1 Asp148Glu gen polimorfizmlerinin BHK oluşumunda etkili olduğu oysa gelişiminde bir risk içermediğini ayrıca, hOGG1 Ser326Cys gen polimorfizminin ise BHK oluşumu ve gelişiminde bir risk faktörü olmadığını ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effect of DNA repair gene polymorphisms in relation to renal cell carcinoma (RCC) risk in a Turkish population. We also planned to evaluate the association of these polymorphisms with smoking. The patients who have admitted to Istanbul Faculty of Medicine, Department of Urology between 2015 and 2017diagnosed as having RCC (n=97) have formed the patient group. Healthy people who have admitted to the same clinic (n=211) have formed the control group. DNA samples obtained from both groups were analysed for XRCC1, APE1 and hOGG1 gene polymorphisms by using PCR-RFLP. When XRCC1 gene polymorphism is evaluated, it was observed that there was a significant increase in Arg/Gln genotype distribution in patient group when compared to control group. There was no significant difference when examined in terms of high grade and advanced stage. However, there was a significant increase in smokers patient group carrying Gln allele when compared to smokers control group. When APE1 gene polymorphism is evaluated, it was observed that there was a significant increase in Glu allele in patient group when compared to control group. There was no significant difference when examined in terms of high grade and advanced stage and smoking status. There was no significant association between hOGG1 gene polymorphism and RCC and smoking status. In conclusion, we suggest that XRCC1 and APE1 gene polymorphisms may be only associated with the initiation of RCC. However hOGG1 gene polymorphism may not be a risk factor for RCC.