Rezorbe olmuş tam dişsiz üst çenenin farklı açı ve konumda implant uygulamaları ile alternatif tedavi seçeneklerinin sonlu elemanlar analiz yöntemi ile karşılaştırılması
The comparison of alternative treatment methods for rehabilitating resorbed total edentulous maxilla with dental implants in different angle an positions by implementing finite element analysis
- Tez No: 496815
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN HAKKI ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde tam dişsizlik vakalarının tedavisinde genellikle ilk tercih hem hasta hem de klinisyen açısından implant destekli sabit protezlerdir. Ancak bu tedavi, maksilla posterior bölge sinüs tabanı-kret tepesi mesafesinin kısa olması gibi anatomik zorluklar sebebiyle her zaman kolaylıkla uygulanamamaktadır. Klinisyenler çoğu zaman bölgeye implant uygulaması öncesi sinüs tabanı yükseltme işlemi gibi ilave veya zigoma implantı yerleştirilmesi gibi ileri cerrahi müdahaleler yapmak durumunda kalmaktadır. Son yıllarda protetik restorasyon için mümkün olan en az seansta ve morbiditesi düşük cerrahi işlem, hem maliyet hem de hastanın konforu için en az sayıda implant kullanılması hastanın dişsiz kalma süresinin mümkün olduğunca kısa tutulması tedavide tercih edilmektedir. Sinüs tabanı yükseltmesi sistemik hastalıklar, maksiller sinüs patolojileri varlığı ve anksiyete gibi durumlarda uygulanamamakta olup ayrıca bu işlem ileri rezorbe vakalarda başarısızlık oranını arttırmakta ve hastalar tarafından konforsuz bulunmaktadır. Zigoma implantı uygulamasının ise aşırı rezorbe maksillalarda uygulanabilme, erken yükleme gibi avantajları bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda başvurulabilecek tedavinin tamamlanması için daha az zaman ve maliyet gerektiren alternatif tedavi yöntemleri komplikasyonları azaltmakla birlikte hastanın operasyon sonrası yaşayacağı süreci de belirgin şekilde rahatlatmaktadır. Bu çalışmamızda, tam dişsiz maksillada gerek implant sayısı gerekse konumları ve açıları değiştirilerek uygun tedavi metodlarının başarıları, sonlu elemanlar stres analiz metodundan faydalanarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of implant supported fixed prothesis is currently an efficient, reliable method for treatment of total edentulous patients. Posterior maxilla has always been a challenging area for rehabilitation with implant supported fixed prostheses because of atrophic alveolar ridges and/or a highly pneumatized maxillary sinus conditions that imply a limited amount of residual bone. This makes the procedure takes more time and makes the using a fixed provisional prosthesis impossible. On the other hand sinus floor elevation procedures have a lot of contraindications such as; maxillary sinus pathology, anxiety, systemic diseases. Also there are alternative treatment methods for sinus floor elevation which are less traumatic and convenient for the patient. These methods can reduce the healing period such as angled/tilted and zygoma implants Thus in the present study sinus floor elevation procedure and its alternative treatment methods like zygoma impants and tilted/angled implants have been compared by using finite element analaysis method and the results are discussed.