Petroedmondıa syrıaca (BOISS.) tamamsch. bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic researches on petroedmondia syriaca (BOISS.) tamamsch
- Tez No: 496834
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çalışmamızda, Petroedmondia syriaca (Boiss.) Tamamsch. (Apiaceae) bitkisinin sitotoksik aktivite yönünden incelenmesi ve bu aktiviteden sorumlu bileşiklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bitkinin kökünden izole edilip saflaştırılan kumarinler fiziksel ve spektral özelliklerinden yararlanılarak 3′-isobutiriloksi marmesin asetat, 3′-α-angeloiloksi deltoin, smyrnioridin, deltoin, marmesin asetat, skoparon, bergapten, psoralen, kolladonin, 14′-asetoksi badrakemin, marmesin ve 14′-hidroksi badrakemin olarak teşhis edilmiştir. Bitkinin köklerinden toplam on üç bileşik izole edilmiştir. Üç bileşik ilk kez bu çalışmada izole edilmiştir. Diğer bileşikler ise daha önce bilinmekle beraber bu bitkiden ilk defa izole edilmiştir. Ekstreler, MCF-7 hücre hattında MTT yöntemi ile sitotoksisite yönünden değerlendirilmiştir. Bitkiden elde edilen bileşiklerin ve kumarin karışımının sitotoksik aktivitesi araştırılmış, sitotoksik aktivitesi kayda değer bulunmuştur. Bitki kumarin türevi bileşikler ve sitotoksik aktivite açısından ilk kez tarafımızdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the cytotoxic activity of Petroedmondia syriaca (Boiss.) Tamamsch. (Apiaceae) and to determine the responsible compounds from this activity. The isolated and purified 12 coumarins from the roots of the plant were identified as 3'-isobutyryloxymarmesin acetate, 3′-α-angeloyloxydeltoin, smyrnioridine, deltoin, marmesin acetate, scoparone, bergapten, psoralen, colladonin, 14'-acetoxybadrakemin, marmesin and 14'-hydroxybadrakemin using their physical and spectral characteristics. Three compounds of them were isolated for the first time in this study. The extracts (hexan,CH2Cl2 etc.) were evaluated for cytotoxicity by the MTT method using MCF-7 cell line. The cytotoxic activity of the compounds obtained and the coumarin mixture were investigated and the cytotoxic activity was found to be significant. This is the first report on the chemical composition and cytotoxic activity of the roots of P. syriaca. The cytotoxic activity of the coumarin mixture was found to be significant.