Çeşitli bitkisel yağların helicobacter pylori'ye karşı antimikrobiyal etkileri ve huvec hücre dizisi üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial effects of various herbal oils against heli̇cobacter pylori̇ and the cytotoxic effects on the huvec cell line
  1. Tez No: 496835
  2. Yazar: TUĞÇE DENİZ TANALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu en önemli kronik bakteriyel enfeksiyon olarak kabul edilmektedir. İlk defa 1994'de IARC (International Agency for Research on Cancer) tarafından H. pylori, 1.sınıf karsinojen olarak açıklanmıştır. Bu nedenle H. pylori tedavisi önem taşımaktadır. Son yıllarda tedavide kullanılan antibiyotiklere karşı bakterinin direnç geliştirdiği rapor edilmiştir. Bu nedenle günümüzde H. pylori tedavisinde kullanılan ilaçların yetersiz olduğu düşünülmektedir. Tedavide karşılaşılan bu problemler araştırmacıları tedaviyi destekleyici yeni antibakteriyel ilaçların geliştirilmesine yöneltmiştir ve son yıllarda H. pylori'ye karşı bitkisel kaynaklı ilaçların araştırılmasına daha fazla önem verilmektedir. Bu nedenle tedavinin başarı oranının yükselmesi ve rekürrensin azalması için, toksik olmayan biyouyumlu bitkisel kaynakların araştırılarak sistemik antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılması ve eradikasyonun sağlanması son derece önemlidir. Bitkilerden elde edilen yağlar uzun yıllardan beri çeşitli amaçlara yönelik, özellikle ticari ve bilimsel alanlarda kullanılmaktadır. Bitkisel yağlar, eski çağlardan günümüze kadar tedavide kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Kullanım amaçları göz önünde bulundurularak bu bitkisel yağlar üzerinde yapılan farmakolojik araştırmalar sonucunda bazı biyolojik etkinlikleri bilimsel olarak da açıklanmıştır. Bu nedenle çalışmamızda; genellikle mide ve gastrointestinal sistem rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinen ve literatürde H. pylori üzerinde yapılmış yeterli çalışması bulunmayan çeşitli bitkisel yağlar (Anemone sp., Anthemis nobilis, Citrus limonium, Citrus sinensis, Cocos nucifera, Eucalyptus globulus, Juniperus communis, Lavandula angustifolia, Linum usitatissimum, Ricinus communis, Rosmarinus officinalis, Vitis vinifera, Thymus vulgaris) seçilmiş ve H. pylori'ye karşı antimikrobiyal etkileri ve HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) hücre dizisi üzerindeki sitotoksik etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Antimikrobiyal etkinlik mikrodilüsyon yöntemi ile, sitotoksik etkinlik MTT (Methylthiazolyldiphenyl-tetrazolium bromide) ve LDH (Laktat Dehidrogenaz) yöntemleri ile incelenmiştir. Sonuç olarak, Eucalyptus globulus, Juniperus communis, Rosmarinus officinalis, Thymus vulgaris yağlarının H. pylori'ye karşı etkili oldukları saptanmıştır, Eucalyptus globulus yağının HUVEC hücre dizisi üzerinde en düşük sitotoksik etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) infection is accepted as the most important chronic bacterial infection. H. pylori is disclosed as 1st class carcinogen by IARC (International Agency for Research on Cancer) for the first time at 1994. Hence, treatment of H. pylori is very important. In the recent years, it is reported that the bacteria is developing resistance against the applied antibiotics. So, it is considered that the present drugs in the treatment of H. pylori are insufficient. These problems in the treatment directed the researchers to the development of new adjuvant anti bacterial drugs and in the recent years there is increasing interest for the investigation of herbal drugs, against H. pylori. Hence, in order to increase success rate, decrease recurrence and achieve eradication, it is very important to investigate non-toxic biocompatible herbal resources to be used in addition to antibiotic therapy. Herbal oils, obtained from plants are being used for various purposed for a long time, particularly in commercial and scientific fields. Herbal oils are used as drugs in the treatment since ancient times. As a result of pharmacological investigations on these herbal oils, some biological activities have been scientifically explained, taking into account their intended use. Therefore, in our study, we chose various herbal oils (Anemone sp., Anthemis nobilis, Citrus limonium, Citrus sinensis, Cocos nucifera, Eucalyptus globulus, Juniperus communis, Lavandula angustifolia, Linum usitatissimum, Ricinus communis, Rosmarinus officinalis, Vitis vinifera, Thymus vulgaris) that are known to be effective against gastric and gastrointestinal tract diseases which do not have adequate investigations over H. pylori in the literature and we aimed to investigate their antimicrobial activity over H. pylori and cytotoxic activity over HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) cell line. The antimicrobial activity is investigated by microdilution assay and cytotoxic activity is investigated by MTT (Methylthiazolyldiphenyl-tetrazolium bromide) and LDH (Lactate Dehydrogenase) assays. As a result, it was found that Eucalyptus globulus, Juniperus communis, Rosmarinus officinalis, Thymus vulgaris oils were effective against H. pylori, Eucalyptus globulus oil had the lowest cytotoxic effect on HUVEC cell line.