Böbrek nakli olan hastalarda organ reddinde at1r / sitokin gen polimorfizm ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between at1r and cytokin gene polymorphism in renal transplantation
- Tez No: 496836
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Bilim ve Teknoloji, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Science and Technology, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Böbrek nakli son dönem böbrek yetmezliğinin tedavisinde altın standart olarak önemini korumaktadır. Transplantasyon immünolojisi araştırmaları ile geliştirilen tanı ve tedavide yeni yaklaşımlar, günümüzde başarı oranlarını artırmıştır. Fakat halen tam uyumlu vericide bile rejeksiyon gözlenmesi başka faktörleri araştırmayı gerektirmektedir. Son dönemde yapılan çalışmalarda non-HLA antikorlardan AT1R-Ab varlığının rejeksiyon ile ilişkisi gündeme gelmiştir. Çalışmamızda AT1R-Ab varlığının rejeksiyona etkisini, sitokin polimorfizmi ile AT1R-Ab varlığının etkileşimini ve bunların rejeksiyona olan katkısını araştırdık. Bu amaçlı 50 sağlam kontrol, pediatrik ve erişkin olmak üzere toplam 100 böbrek nakli yapılmış olan hasta çalışmaya dâhil edilerek PCR-SSP ile TGF-β, TNF-α, İL-6, İL-10, İFN-Ɣ sitokinlerinin gen polimorfizmleri ve ELISA ile AT1R-Ab düzeyleri çalışıldı. Veriler SPSS programı ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda nakil sonrası rejeksiyon gözlenen hastalarda AT1R-Ab düzeylerinin kontrol grubuna ve nakil sonrası istikrarlı seyreden hasta grubuna göre istatistiksel anlamlı bir ilişkisi olmadığı, çalışılan sitokin gen polimorfizmlerinin rejeksiyon ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi olmadığı görüldü. Fakat TGF-β1 C/C G/C düşük salınım gen polimorfizmi ve İL-6 G/C yüksek salınım gen polimorfizmi varlığı ile AT1R-Ab düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlılık gözlendi. Çalışmamızın sonuçları AT1R-Ab testlerinin nakil öncesi rejeksiyonu saptamada uygun biyomarker olmadığını düşündürmektedir. Saptanan AT1R-Ab düzeyi ile sitokin gen polimorfizm ilişkisi ise RAS da etki mekanizmalarının açıklanmasına katkıda bulunabilir. Rejeksiyona katkısı bulunan diğer faktörlerin gösterilmesi için daha fazla sayıda ve daha büyük gruplarla çalışma yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Renal transplantation remains a gold standard in the treatment of end-stage renal failure. New approaches in diagnosis and treatment developed by transplantation immunology surveys have increased the success rates today. However, rejections even with a fully compatible donor suggest investigation of other factors. Recent studies have shown that the presence of AT1R-Ab from non-HLA antibodies is associated with rejection. In our study, we investigated the effect of AT1R-Ab on rejection, the interaction of cytokine polymorphism with the presence of AT1R-Ab and their contribution to rejection. A total of 100 kidney transplants including pediatric and adult patients, with 50 healthy controls were included in the study following with investigation of the presence of gene polymorphisms of TGF-β, TNF-α, IL-6, IL-10 and IFN with the levels of AT1R-Ab. The data were evaluated using the SPSS program. As a result of the study, it was observed that there was no statistically significant difference in AT1R-Ab levels between the control group and the healthy patient group after transplantation and the cytokine gene polymorphisms studied were not statistically significant between groups. However, statistical significance was observed between the presence of TGF-β1 C/C G/C low-emission gene polymorphism and the presence of IL-6 G/C high-emission gene polymorphism with AT1R-Ab level. The results of our study suggest that the AT1R-Ab test is not a suitable biomarker in detecting rejection risk before transplantation. The relationship between the level of AT1R-Ab with cytokine gene polymorphism can help to explain the mechanism of action of RAS. Further studies with larger groups are needed to demonstrate other factors that may contribute to the rejection.