Böbrek nakli olan hastalarda organ reddinde mırna etkilerinin araştırılması
Investigation of mirna effects on allograft survival in patients with kidney transplant
- Tez No: 526342
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıklar (İmmünoloji) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Böbrek Transplantasyonu yapılan hastalardaki en büyük engel, nakil sonrası böbrek fonksiyonlarının izlenmesi için spesifik bir biyobelirtecin olmamasıdır. Mevcut altın standart biyopsi örneklerinin histolojik incelenmesidir. Greft fonksiyonunu izlemek için rutin olarak serum kreatinin (Cr), tahmini glomerüler filtrasyon hızı (eGFR) ve/veya proteinüri gibi ilave belirteçler kullanılır. Ancak, mevcut yöntemler ya etkisiz, hatalı ya da invaziftir ve sonuçların tahmininde kısıtlamalardan etkilenmektedir. Mikro RNA'lar (miRNA) yaklaşık 19-25 nükleotid uzunluğunda kodlanmayan RNA'lardır. miRNA'lar, genleri posttranskripsiyonel seviyede düzenleyerek birçok hücresel işlevde görev yapmalarının yanı sıra DNA ve protein biyosentezi ve aktivitesinde; hücre regülasyonu ve patogenezde temel bir rol oynarlar. Günümüzde miRNA'lar üzerinde, böbrek naklinde, iskemi-reperfüzyon yaralanmalarında, hümoral rejeksiyon ve viral enfeksiyon gibi durumlarda tanısal, prognostik belirteç ve potansiyel terapötik hedef olarak çalışılmaktadır. Gelecekte böbrek allogreft alıcılarının izlenmesinin, biyolojik sıvılardan yapılacak genom çapında miRNA profillemesi ile mümkün olacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda, miRNA çalışmalarının organ naklindeki önemi daha da artmaktadır. Daha önce yapılan çalışmalarda bazı miRNA'ların böbrek nakli sonrası oluşan rejeksiyonlarda biyobelirteç olma potansiyeli bulunduğu belirtilmiştir. Bu çalışmada, 100 böbrek nakli yapılmış hastada [%50'si rejeksiyon olan hasta (n=50) ve %50'si rejeksiyonu olmayan hasta (n=50) ] börek rejeksiyonu ile ilişkili 9 miRNA (hsa-miR-32-5p / hsa-miR-142-5p / hsa-miR-146a-5p / hsa-miR-150-5p / hsa-miR-181a-2-3p / hsa-miR-181b-5p / hsa-miR-192-5p / hsa-miR-210-3p and kontrol miRNA small nucleolar RNA , C/D box61) analiz edilmiştir. Çalışmalar serum örneklerinde belirleme ve kantitasyon için Gerçek Zamanlı PCR metodu kullanılarak yapılmıştır. Çalışmamızın sonucunda rejeksiyonu olan hasta grubunda mir-142-5p ve miR-192-5p ifadelerinde belirgin farklılıklar gözlemlenmiştir. AnahtarKelimeler : Böbrek nakli, organ reddi, miRNA
Özet (Çeviri)
A major obstacle in the management of kidney transplant recipients is the lack of specific biomarkers for continuous monitoring of graft function post-kidney transplantation (KT). The current gold standard is the histological evaluation of biopsies. Additional markers such as serum creatinine (Cr), estimated glomerular filtration rate (eGFR) and/or proteinuria are routinely used to monitor graft function. Unfortunately, these currently available methods are either ineffective, inaccurate or invasive and suffer from limitations in predicting outcomes. Micro RNAs (miRNA) are non-coding RNAs that are approximately 19 – 25 base long. miRNAs are responsible of DNA and protein biosynthesis and function as well as cell regulation and pathogenesis via posttranscriptional regulations of the genes. miRNAs can be used as a diagnostic, prognostic and therapeutic tool in different medical circumstances such as kidney transplantation, ischemia-reperfusion injuries, humoral rejection and viral infections. In the long view, follow-up of kidney transplantation patients will be possible by genome-wide miRNA profiling from different biological samples. Hereby miRNA studies have a greater importance in organ transplantation. Previous studies have shown that some miRNA's are potential biomarker in kidney rejection of transplantation patients. In this study, we evaluated the kidney rejection related 9 miRNAs ( hsa-miR-32-5p / hsa-miR-142-5p / hsa-miR-146a-5p / hsa-miR-150-5p / hsa-miR-181a-2-3p / hsa-miR-181b-5p / hsa-miR-192-5p / hsa-miR-210-3p and control miRNA small nucleolar RNA , C/D box61) in 100 patients[%50 of 100 patients (n=50) had rejection and %50 (n=50) had no rejection] who had kidney transplantation. We performed the assay on serum/ plasma samples with using Real-Time PCR methods for detection and quantification. As a result of our study we observed significant differences in miR142-5p and miR192-5p expressions in the patient groups. KeyWords : Renal transplantation, graft rejection, miRNA