Olumsuz çocukluk çağı deneyimi olan ve olmayan annelerin çocuklarıyla bağlanma örüntülerinin incelenmesi
Investigate the association of attachment of mothers with and without abuse stories to their babies
- Tez No: 496847
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN DAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bağlanma teorisine göre, bebekler kendilerine güven ve rahatlık veren bağlanma ilişkileri geliştirirler. Bağlanma nesnesi çocuk için güvenli bir temel oluşturur. Güvenli bağlanma kurulması, çocuğun başkalarına güven duymasına ve kendine güvenmesine olanak sağlar. Annedeki istismar ve ihmal öyküsü, bebekleri ile geliştirdikleri bağlanma şeklini etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, istismar öyküsü olan ve olmayan annelerin bebekleriyle olan bağlanma örüntülerini araştırmaktır. Pediatri polikliniğine başvurmuş 94 anneye Olumsuz Çocukluk Çağı Deneyimleri Anketi ve Ana-Babaya Bağlanma Anketi uygulandı. Tüm anne ve çocuklarına, bağlanmalarının değerlendirmesi açısından Yabancı Durum Testi uygulandı. 94 annenin yarısında, çocukluk çağı istismar öyküsü vardı. Bu 47 annenin istismar tipleri dağılımında: %61,7' si fiziksel istismar, %53,19' u duygusal istismar, %29,78' i ihmal ve %6,38'i cinsel istismardı. Bazı anneler, birden fazla istismar tipine sahiplerdi. İstismar öyküsü olan annelerin %66 'sı çocuklarıyla güvenli bağlanma geliştirmişken, istismar öyküsü olmayan grupta bu oran %80,9 idi. İstismar öyküsü olan ve olmayan grup arasında istatistiksel anlamlı bir fark yoktu. Her iki gruptaki anneler, kendi anneleri ile olan bağlanmaları açısından değerlendirildiğinde, iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark yokken, annelerin kendi babaları ile olan bağlanmaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı. İstismar öyküsü ile bağlanma şekli arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasa da, çocuklukta istismar öyküsü olan annelerde daha çok güvensiz bağlanma gözlendi. Eğitim düzeyi, bağlanma şekli geliştirilmesinde koruyucu bir faktör olabilir. Ayrıca kuşaklararası etkileşimin, anne-çocuk bağlanmasını etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Attachment theory suggests that infants form attachment relationships from which they can experience security and comfort. The attachment figure provides a secure base for the child. Secure attachments allow children to develop trust in others and self-reliance in themselves. History of abuse and neglect in mother may influence attachment style with their infant. The purpose of this study was to investigate the association of attachment of mothers with and without abuse stories to their babies. Adverse Childhood Experience test and Parental Bonding Instrument test were filled by 94 mothers admitting to the pediatrics outpatient clinics. All mothers and their children were tested for attachment by Strange Situation Test. Of 94 mothers, 47 had a of childhood abuse (50%). The type of abuse in these 47 mothers was: physical abuse in 61,7 % , emotional abuse in 53,19 %, neglect in 29,78 % and sexual abuse in 6,38 % of mothers. Some mothers had more than 1 type of abuse. Of the abused mothers 66 % had secure attachment with their children while in non abused group this frequency was 80,9 %. No statistically significant difference could be found between the history of childhood abuse of the mother and the attachment style of their children. When the mothers in both groups were assessed about their own attachment with their mothers, there was also no statistically significant difference but it was seen that there was a statistically significant difference in the attachment of abused mothers to their own fathers. Although the difference between abuse history and attachment style was not statistically signifant more insecure attachment was observed in mothers with a history of childhood abuse. Their level of education might be a protective factor in their attachment style. Also intergenerational interaction may have influenced the mother-children attachment.