Kronik hastalığı olan çocukların kardeşlerinde sağlık ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Health related quality of life evaluation in siblings of children with chronic disease
  1. Tez No: 496848
  2. Yazar: MELTEM DİNLEYİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ŞAHİN DAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kronik hastalığı olan çocukların, kendileri dışında aile bireylerinin de yaşam kalitesinde değişikliklere neden olabileceği gösterilmiştir. Sağlık ilişkili yaşam kalitesi çalışmaları ülkeler ve hastalık grupları arasında farklılıklar gösterebildiğinden, bu çalışmada Türkiye'de kronik hastalığı olan çocukların sağlıklı kardeşlerinde sağlık ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi planlandı. Sağlık ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesinde Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) testi kullanıldı. Ebeveynlerin ve sağlıklı kardeşlerin bireysel yanıtları ile fiziksel sağlık skoru ve psikososyal sağlık skoru (duygusal işlevsellik, toplumsal işlevsellik ve okuldaki işlevsellik) hesaplandı. Çalışmanın primer sonlanım noktası kronik hastalığı olan çocukların kardeşlerinin sağlık ilişkili yaşam kalitesi skorlarının, sağlıklı çocukların kardeşleri ile karşılaştırılması idi. Çalışmaya, kronik hastalığı olan 191 çocuğun (serebral palsi, epilepsi, Tip 1 diyabet, çölyak hastalığı, hematolojik onkolojik malignite, astım) sağlıklı kardeşi ile evde sağlıklı kardeşi olan 100 sağlıklı çocuk dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic diseases during childhood can also cause changes in the quality of life of the family members themselves. Because of health related quality of life studies varies between the countries and chronic diseases, the aim of this study was to evaluate the health-related quality of life among healthy siblings of children with chronic diseases. We performed the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL®) questionnaire for the evaluation of health related quality of life. The physical health score and the psychosocial health score (emotional, social and school functional) were calculated by the individual sibling and parents responses. The primary end point is the comparison of health-related quality of life scores of healthy siblings of children with chronic illness and siblings of healthy children. We enrolled healthy siblings of 191 children with chronic disease (cerebral palsy, epilepsy, diabetes, celiac disease, hematological malignancy, asthma) and 100 healthy children.