Yoğun bakım hemşirelerinin yaşlılara yönelik tutumları ile fiziksel tespit edici kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları arasındaki ilişki
Relation between the attitude of intensive care nurses towards elderly and their knowledge, attitudes and practices related to using physical restraints
  1. Tez No: 496863
  2. Yazar: GÜLŞEN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yoğun bakım ünitelerinde sıklıkla kullanılan fiziksel tespit uygulaması yaşlılarda negatif fiziksel ve psikolojik etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yoğun bakım ünitelerinde yatan yaşlı hastalarda fiziksel tespit uygulaması konusunda hemşirelerin yeterli bilgi ve beceriye sahip olması önemlidir. Bu çalışma, yoğun bakım hemşirelerinin yaşlılara yönelik tutumları ile fiziksel tespit edici kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, şubat-nisan 2016 tarihleri arasında iki üniversite hastanesi ve bir özel hastanenin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 107 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, 'Anket Formu', 'Hemşirelerin Fiziksel Tespit Edici Kullanımına İlişkin Bilgi Düzeyi, Tutum ve Uygulamaları Ölçeği' ile 'Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği (YATÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler;Cronbach Alpha katsayıları, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi,Post-Hoc Çoklu Karşılaştırma testi,Spearman's Korelasyon Analizi ve Shapiro Wilk'stesti ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda hemşirelerin fiziksel tespit edici kullanımına ilişkin bilgilerinin iyi düzeyde; tutumlarının olumlu ve uygulamalarının yeterli fakat mükemmel olmadığı tespit edilmiştir. Yaşlılara yönelik tutumlarının da olumlu olduğu belirlenmiştir. Ancak hemşirelerin fiziksel tespit kullanımına ilişkin bilgi düzeyi, tutum ve uygulamaları ile yaşlılara yönelik tutumları arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Bu durumun yoğun bakım hemşirelerininfiziksel tespiti yaşlı hastanın güvenliğini sağlamada rutin bir uygulama olarak görmelerinden ve Türk toplumunun yaşlıya yönelik olan kültürel yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Physical restraints which frequently used in intensive care units, may cause negative physical and psychological effects in elderly population. Therefore it is important for nurses to have adequate knowledge and skills on application of physical restraints especially in elderly patients in intensive care units. This present study is a descriptive one performed with the aim to determine relation between the attitude of intensive care nurses towards elderly and their knowledge, attitudes and practices related to using physical restraints. This study was performed on 107 nurses working at the intensive care units of 3 hospitals (one private and two university hospital) between February and April 2016. The data was obtained using“Survey Form”,“Level of Knowledge of Nurses on Use of Physical Restraints, Attitude and Practice Scale”and“Ageism Attitude Scale (AAS)”.Data were evaluated with analysis Spearman's correlation, Cronbach's Alpha coefficients, Mann-Whitney u test, Kruskal Wallis test, Post-hoc multiple comparison test, Shapiro Wilk's test. In this study, results indicated that the knowledge of nurses about the use of physical restraint is at good level, their attitudes are positive and their practices are adequate but not perfect. Attitudes of nurses towards the elderly are also positive. However there was no correlation between the level of knowledge, attitudes and practices of the nurses about the use of physical restraint and their attitudes towards the elderly. it is thought that the intensive care nurses regard the physical restraint as a routine application of the safety of the elderly patient and the Turkish society is caused by the cultural structure directed towards elderly people.