Böbrek taşı olan bireylerin idrar osteopontin düzeyi, diyet asit yükü ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Assesment of urinary osteopontin level, dietary acid load and nutritional status of patients with kidney stone
  1. Tez No: 496864
  2. Yazar: MEHMET ARİF İÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Böbrek taşı olan bireylerde taş oluşumunun risk faktörlerini ve idrar osteopontin (OPN) düzeyinin beslenme durumu ile ilişkisini belirlemek ve sağlıklı bireylerle kıyaslamak amacıyla planlanan bu çalışmaya: yaşları 20-65 yıl arasında değişen 44 böbrek taşı hastası ve 44 sağlıklı birey olmak üzere toplam 88 kişi katılmıştır. Bireylerin; genel özellikleri, besleme durumları ve fiziksel aktiviteleri sorgulanmış, potansiyel böbrek asit yükleri hesaplanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve serumda bazı biyokimyasal parametreler ile idrar OPN düzeyleri ölçülmüştür. Ortalama beden kütle indeksi (BKI) hasta ve sağlıklı gruptaki erkeklerde sırasıyla 26,8 kg/m2 ve 27,2 kg/m2, kadınlarda ise 29,2 kg/m2 ve 28,7 kg/m2 olarak saptanmıştır. Her iki cinsiyette de hasta gruptaki bireylerin toplam sıvı tüketiminin sağlıklı gruptaki bireylerden daha düşük olduğu gözlemlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak böbrek taşı oluşumu ile idrar OPN düzeyi, PRAL değeri, bazı biyokimyasal parametrelerin düzeyi ve beslenme durumları arasında ilişki olduğu belirlenmiş ve idrar OPN düzeyinin taş oluşum riskini belirlemede yeni bir parametre olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the risk factors of renal stone formation and urinary osteopontin (OPN) level in relation to nutritional status in patients with renal stone and compare patients with renal stone with healthy individuals. A total of 88 subjects, 44 kidney stone patient and 44 healthy aged between 20 and 65 years were included in the study. The individuals'; general characteristics, nutritional status and physical activities were questioned, potential kidney acid loads were calculated, anthropometric measurements were taken, and some biochemical parameters and urine OPN levels in were analyzed. The mean body mass index (BKI) was found 26,8 kg/m2 and 27,2 kg/m2 ın male, and 29,2 kg/m2, 28,7 kg/m2 in females for the patient and healthy group respectively. It was observed that the total fluid consumption of the individuals in the patient group in both sexes was lower than in the healthy group (p0.05). In conclusion, it was determined that there was a correlation between renal stone formation and urinary OPN level, PRAL value, level of some biochemical parameters and nutritional status and it was thought that urinary OPN level could be used as a new parameter in determining the risk of renal stone formation.