Üniversitelerdeki bayan voleybolcuların beslenme düzeyleri
- Tez No: 49687
- Danışmanlar: PROF.DR. NAZİF ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, bayan voleybolcuların beslenme bilgileri, bu bil¬ giler doğrultusunda yeterli beslenip beslenemediklerinin de¬ ğerlendirilmesi yapılmıştır. Aynca, teknik ve taktik yeteneklerin yanında, kuvvetli bir fizik performansa ulaşabilmeleri için beslenme konusunda öneriler getirilerek, beslenme, besin öğeleri.ve sporcu beslenmesi ko¬ nusunda literatür taraması yapılmıştır. Sporcuların, bayan voleybolcu olarak beslenme düzeyleri, bu araş¬ tırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın genel çerçevesi, Türkiye'deki bütün üniversiteler, ça¬ lışma çerçevesi ise; 1994 - 1995 yılında Üniversitelerarası çeyrek finale katılan bayan - voleybol takınılan oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunu ise, 71 sporcu - öğrenci ve bu üniversitelerde antrenörlük yapan 10 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma ile ilgili veriler öğrencilere uygulanan“Evet”,“Kısmen”,“Hayır”tercihlerini bulunduğu anket formları ile edinilmiştir. Sporcu ve antrenörlerin kişilik bilgileri ve ilgili anket sorularına verilen cevaplar, tablolaştınlıp yüzde frekanslan alınmış, bulgular tab¬ lolar altında yorumlanmıştır. Sonuç olarak; bayan - voleybolcuların beslenmelerine mümkün ol¬ duğunca özen göstermeye çalıştıklarım ancak çeşitli nedenlerle ak¬ saklıkların ve yetersizliklerin ortaya çıktığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
in this research, the knowledges of woman volleyball players about their nourishment were examined and by means of these knowledges an evaluation has been made wether they were fed sufficently ör not. in ad- dition to the technical and tactical competences by presenting some sug- gestions on their nourishment in order to have a powerful physical per- formance, the privious researches had been done about the nourishment, elements of nutrients and nourishment of sportmen. The aün of this research was the nourishment standards of sport¬ men as women volleyball players. The general frame of this research comprised ali of the universities in Türkiye, Women volleyball teams, that had joined the semi-final bet- ween the universities in 1994-1995, had formed the basis of studies. The sample group of the research had been formed by seventy-one sportmen and ten trainers, who are studying and working in these uni¬ versities. Data of the research were obtained by means of inquiry forms inc- luding the answers of the students such as“Yes”,“No”ör“Partly”. The knowledges of students and trainers' personality and the ans- wers of the inquiry were evaluated, their percentages of frequency had been taken and the data were explained on the charts. As a result, it is believed that female voleyball players tried to take çare of their nourishments, but due to of some reasons few problems and insufficiencies were obsenved.