Farklı etken maddeleri içeren lokal anesteziklerin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of local anesthetics with different active ingredients
- Tez No: 496901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT KARAÇAYLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada alt çene gömülü yirmi yaş cerrahisinde lidokain, levobupivakain ve bupivakain etken maddelerini içeren lokal anesteziklerin hemodinamik değerler üzerine etkilerinin incelenmesi, etki başlangıç süreleri, postoperatif anestezi süreleri, analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması, hasta konforu açısından bir farklılık olup olmadığının belirlenmesi ve tüm bunlarla ilişkili olarak, operasyon sonrasında ağrı, ödem ve trismus üzerine olan etkilerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmamıza, yaşları 18-40 arasında değişen ve sistemik hiçbir rahatsızlığı olmayan, kliniğimize alt çene gömülü yirmi yaş diş çekimi nedeniyle başvuran 90 (doksan) gönüllü hasta dahil edildi. Yapılacak çalışmada hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Her gruba farklı olmak üzere, etken maddeleri lidokain, levobupivakain, bupivakain olan üç tip lokal anestezik madde verildi. Her üç lokal anestezik madde de vazokonstriktör içermemektedir. Üç lokal anestezik madde karşılaştırıldığında indüksiyon süresi lidokainde daha kısa olarak bulundu. Lidokainin postoperatif anestezi süresi levobupivakain ve bupivakaine oranla istatistiksel olarak daha kısa olarak tespit edildi. Lidokainin postoperatif analjezik süresi levobupivakain ve bupivakaine göre daha kısa olarak belirlendi. Lokal anestezikler arasında sistolik ve diastolik değerler bakımından zamanlar arasında (preop, intraop ve postop) herhangi bir fark gözlenmedi. Her üç lokal anestezik maddenin 48. saatteki ödem değerleri başlangıç ve 1. hafta ödem değerlerine göre anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the effects of local anesthetics including lidocaine, levobupivacaine and bupivacaine on the haemodynamic values and determined whether there was a difference in terms of onset of action, duration of postoperative anesthesia, postoperative analgesic duration, patient comfort, pain, edema, and trismus in patients who needed third molar removal. Ninety (ninety) volunteers were enrolled in our clinic, who were aged between 18-40 years and had no systemic complaints and who were referred to our clinic because of impacted lower third molar tooth extraction. In the study to be done, patients were randomly assigned three groups. There were three types of local anesthetic agents, lidocaine, levobupivacaine, and bupivacaine, which were different from each group. All three local anesthetics do not contain vasoconstrictors. When the three local anesthetic agents were compared, the duration of induction was shorter in the lidocaine. The duration of postoperative anesthesia with lidocaine was statistically shorter than that of levobupivacaine and bupivacaine. The postoperative analgesic duration of lidocaine was shorter than that of levobupivacaine and bupivacaine. There was no difference between systolic and diastolic values (preop, intraop and postop) between the local anesthetics. The edema values at 48th hour in all three local anesthetic items were significantly higher than the values of baseline and 1st week edema.