Etodolak içeren yeni topikal formülasyonların geliştirilmesive in vitro karakterizasyonu çalışmaları
Preparation of new topical formulations containing etodolac and in vitro characterization studies.
  1. Tez No: 638012
  2. Yazar: NARGIZ BATIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SEDEF ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Steroid yapıda olmayan antienflamatuvar (NSAİ) ilaçlar, romatoid artrit, osteoartrit, tendonit, burkulma ve incinme gibi akut ve kronik kas ve iskelet sistemi hastalıklarında sıklıkla tercih edilmektedir. Oral yol kullanılarak sistemik etki hedeflendiğinde NSAİ ilaçların, dispepsiden mide kanaması kadar ciddi gastrointestinal yan etkilere yol açtığı bilinmektedir. Etodolak düşük çözünürlük ve yüksek permeabilite özellikleri gösteren BCS sınıf II'ye ait NSAİ bir ilaçtır. Diğer NSAİ ilaçlarda olduğu gibi etodolak'ın en yaygın görülen yan etkisi gastrointestinal sistem üzerinedir. Farklı NSAİ ilaçların sistemik yan etkilerini ortadan kaldıran ve lokal etki sağlayan topikal jel, krem ve merhem şeklinde farmasötik preparatları bulunmaktadır. Topikal uygulanan ilaçların derinin hedef bölgesinde birikimi açısından stratum corneum en önemli bariyerdir. Topikal olarak uygulanan dozaj formlarından, öncelikle molekülün formülasyondan serbestleşerek derinin stratum corneum tabakasına difüze olması ve sonra epidermise ulaşabilmesi istenir. Topikal dozaj formları kullanılan formülasyonun tipi ve temel bileşimleri etken maddenin dermal ve transdermal yolla taşınmasını ve terapötik etkinliğini belirlemektedir. Tedavi açıdan önemli olan bu durum, formülasyonun temel bileşimi ve fizikokimyasal özellikleri ile değişmektedir. Emüljeller kullanım amacına bağlı olarak su içinde yağ veya yağ içinde su tipi emülsiyonların bir jel yapıcı ajan kullanılarak jelleştirilmesi ile elde edilen bifazik yarı katı sistemlerdir. Emüljellerin hem emülsiyon hem de jel özelliklerine sahip olması bu sistemlerin çift kontrollü salım özelliği göstermesini sağlar. Hem hidrofilik hem de hidrofobik ilaçların çözünmesini sağlaması ve iyi termodinamik stabiliteye sahip olması gibi avantajları söz konusudur. Bu nedenle suda çözünürlüğü oldukça düşük olan etodolak'ın topikal formülasyonları hazırlanmak istendiğinde emüljel formülasyonları önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının amacı; fizikokimyasal ve farmakolojik özellikleri nedeni ile uygun özelliklere sahip bir molekül olan etodolak'ın, yan etkilerin azaltılması ve hasta uyuncunun arttırılması açısından topikal uygulamaya yönelik emüljel formülasyonlarını geliştirmek ve farklı penetrasyon arttırıcı maddeler kullanarak hazırlanan emüljel formülasyonlarının in vitro karakterizasyonunu değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Non-steroidal anti-inflammatory (NSAID) drugs are frequently preferred in acute and chronic musculoskeletal diseases such as rheumatoid arthritis, osteoarthritis, tendonitis, sprains and strains. When systemic effects are targeted using the oral route, NSAIDs are known to cause serious gastrointestinal side effects such as dyspepsia and stomach bleeding. Etodolac is a BCS class II NSAID drug with low solubility and high permeability properties. As with other NSAIDs, the most common side effect of etodolac is on the gastrointestinal system. There are pharmaceutical preparations in the form of topical gels, creams and ointments that eliminate the systemic side effects of NSAIDs and provide local effects. The stratum corneum is the most important barrier in terms of accumulation of topically applied drugs in the target area of the skin. In topically applied dosage forms, it is desired that the molecule first be released from the formulation and diffuse into the stratum corneum layer of the skin and then reach the epidermis. Topical dosage forms determine the dermal and transdermal delivery and therapeutic efficacy of the active substance by the type of formulation used and its basic composition. This therapeutic aspect changes with the basic composition and physicochemical properties of the formulation. Emulsions are biphasic semi-solid systems obtained by gelling oil-in-water or water-in-oil emulsions using a gel forming agent, depending on the intended use. The fact that emulsions have both emulsion and gel properties enables these systems to exhibit double-controlled release properties. It has advantages such as dissolution of both hydrophilic and hydrophobic drugs and good thermodynamic stability. Therefore, when it is desired to prepare topical formulations of etodolac, which has a very low water solubility, emulsion formulations will provide an important advantage. The purpose of this thesis is; To improve the topical application emulsion formulations of etodolac, which is a molecule with suitable properties due to its physicochemical and pharmacological properties, to reduce side effects and increase patient compliance, and to evaluate in vitro characterization of emulsion formulations prepared using different penetration enhancing substances.