Sigara, alkol ya da madde kullanan bireylerde problem çözme becerisinin; özkıyım ve umutsuzluk üzerine etkisi
Non-alcohol or substance use problem solving skills in individuals; effect on self-slaughter and despair
- Tez No: 496906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma, sigara, alkol ya da madde kullanan bireylerde problem çözme becerisinin; özkıyım ve umutsuzluk üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (AMATEM) ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi alkol ve madde bağımlılığı yataklı servislerinde 01 Ocak 2015-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında yatarak tedavi görüp çalışmaya katılmayı kabul eden 483 hasta ile yürütülmüştür. Veriler; Katılımcı Bilgi Formu, Problem Çözme Envanteri, İntihar Olasılığı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS versiyon 20, analizinde ise Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi kullanılmıştır. Ölçeklerin birbirleriyle olan ilişkisinin yönü, derecesi ve anlamlılığı Spearman's Korelasyon yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Birden fazla cevap verilen sorular için Multiple Response frekans tabloları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study, smoking, use of alcohol or drug problem-solving skills in individuals; It was conducted to examine the effects of suicide and despair. Research was carried out by Ankara Numune Education and Research Hospital (AMATEM) and Bolu Abant Izzet Baysal Mental Health and Diseases Training and Research Hospital alcohol and substance abuse inpatient services in 483 who agreed to participate in the study to see our clinic between 01 January 2015-31 May 2015 date patient. Data; Participant Information Form, Problem Solving Inventory, Suicide Probability Scale, Beck Depression Inventory, Beck Hopelessness Scale were collected using. Evaluating the data, SPSS version 20, while the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test was used. The direction of relations with each of the scale, extent and significance were calculated using Spearman's correlation method. Multiple Response frequency tables are used for more than one answer to the question.