Toplum ruh sağlığı merkezlerinde çalışan personelin empatik eğilim, psikolojik dayanıklılık, öz yeterlilik ve problem çözme düzeylerinin değerlendirilmesi
Evolation of empathic tendency, resilince, self sufficiency and problem solving level at community mental health centers staff
- Tez No: 496907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN GÜRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tanımlayıcı nitelikteki bu araştırma toplum ruh sağlığı merkezlerinde çalışan hekimlerin, hemşirelerin, sosyal çalışmanların, psikologların ve uğraşı öğretmenlerinin duygudaşlık eğilimi, psikolojik dayanıklılık, öz yeterlilik ve problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 15 ildeki ( Ankara, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Kocaeli, Konya, Diyarbakır, Bursa, Samsun, Düzce, Antalya, İzmir, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde) 22 toplum ruh sağlığı merkezinde yürütülmüştür. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Empatik Eğilim Ölçeği', 'Öz Yeterlilik Ölçeği', 'Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği', 'Problem Çözme Envanteri' ile toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi amacıyla SPSS 21 programı kullanılmıştır. Araştırmaya (%43,2) 48 kişi 31-39 yaş gruptan , (%32,4)30 yaş ve altı gruptan 36 kişi, (%23,4) 40 yaş ve üzeri gruptan 27 kişi katılmıştır. Katılımcılardan 82'sinin (%73,9) kadın, 29'unun (%26,1) erkek olduğu, 72 kişinin (%64,9) evli, 39 kişinin (%35,1) bekâr olduğu,38'inin (%34,3) hemşire, 27'sinin (%24,3) hekim, 18'inin (%16,2) psikolog, 16'sının (%14,4) öğretmen ve 12'sinin (%10,8) sosyal çalışman olduğu saptanmıştır. Empatik eğilim ölçeği, psikolojik dayanıklılık ölçeği, öz-etkililik yeterlilik ölçeği ile yaş grupları, cinsiyet, sosyoekonomik duruma göre farka bakılmış, istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir (p>0,05). Meslek durumu gruplarına göre, sosyal hizmet uzmanı olanların empatik eğiliminin diğer meslek gruplarına göre daha yüksek olduğu saptanmış ancak bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Problem çözme envanterinden cinsiyet ve medeni duruma göre anlamlı sonuçlar saptanmamıştır. Düşük sosyoekonomik duruma sahip olan grubun, yüksek sosyoekonomik duruma sahip olan gruba göre problem çözme konusunda kendilerini daha yeterli gördükleri bulunmuştur (p=0,017
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed for determination of empathic tendency, resilince, self sufficiency and problem solving level of doctors, nurses, social workers, psychologists, occupational teachers who working at community menteal health centers. The study was conducted with 15 city's 22 community menteal health centers (Ankara, Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Kocaeli, Konya, Diyarbakır, Bursa, Samsun, Düzce, Antalya, İzmir, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde). Data collected with 'Personal Information Form', 'Empathic Tendency Scale', 'Self Efficacy Scale', 'Resilience Scale', 'Problem Solving Inventory'. SPSS 21 programme was used for evoluatin of the data. (43,2%) of 48 people from the 31-39 age group, (32,4%) of 36 people from 30 years old and younger group, (23,4%) 27 people 40 years and older group participated in the study. It has been identified that participants 82 (73,9%) female and 29 (26,1%) male, 72 (64,9%) individuals married, 39 individuals (35,1%) single, 38 (% 34,3) nurses, 27 (24,3%) physicians, 18 (16,2%) psychologist, 16 (14,4%) teachers and 12 (10,8%) social worker. The difference was analyzed according to age groups, gender, socioeconomic status with empathic tendencies scale, resilience scale, self-efficacy qualification scale , statistically significant results were not obtained (p>0,05). According to professional status group of the social worker's empathic tendencies was found to be higher than other occupational groups but this result was not statistically significant. Meaningful results did not determine from the problem solving inventory acording to gender and marital status. It was found that the group with low socioeconomic status, who was seen themselves had more problem solving skill than high socioeconomic status (p=0,017