Benign ve malign asit mayilerin ayırımında sialik asid ve pH tayini
- Tez No: 49691
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
54 VII ÖZET Periton boşluğunda sıvı toplanması olarak tarif edilen asit bir çok hastalıkta, özellikle siroz, konjestif kalp yetmezliği, periton tüberkülozu ve peritonun primer ve sekonder tümörlerinde görülen önemli bir klinik bul gudur. Asitlerin ayırıcı tanısı asitin biyokimyasal, mikrobiyolojik ve sitolojik tetkiklerle yapılmaya çalışılmaktadır. Alışılagelmiş asit mayi analizleriyle ye terli ayırıcı tanı yapılamadığından yeni geliştirilen tetkiklere ihtiyaç duyulmak tadır. Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi, Dahiliye ve Üroloji Kliniklerinde yatan 5 i kadın, 1 2 si erkek toplam 1 7 ma lign asitli hasta grubu ile, 13 ü kadın, 10 u erkek olmak üzere top- lam 23 benign asitli hasta grubu çalışma kapsamına alındı. Bu çalışmada asit mayii total sialik asid, pH, Kolesterol, fibronektin, total protein düzeylerinin ve LDH aktivitesinin asitlerin ayırıcı tanısındaki etkinliğini araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ascites, being an accumulation of excess fluid within the peritoneal cavity, is most frequently encountered in patients with cirrhosis and in some other diseases such as congestive cardiac failure, peritoneal tubercu losis and some primary or secondary tumours of peritoneum. Biochemical, microbiological and cytological studies are carried out for differential diag nosis of ascites. Some newly developed parameters are needed since rou tine ascitic fluid analyses are insufficient for differential diagnosis. This study included 17 patients (5 females, 12 males) with malignant ascites and 23 patients (13 females, 10 males) with benign ascites from In ternal Medicine and Urology Departments, Medical School, Atatürk Univer sity. We aimed to investigate total sialic acid, pH, cholesterol, fib-ronectin and LDH activities in ascitic fluid for the differential diagnosis of ascites.