Oral glükoz tolerans testi yapılan aterosklerotik kalp hastalıklı bireylerde biyokimyasal risk faktörleri
Biochemical risk factors in patients with atherosclerotic heart disease whom oral glucose tolerance test was done
- Tez No: 49692
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada anjiografik olarak tanı konmuş koroner aterosklerozda biyokimyasal risk faktörlerini inceledik. Koroner aterosklerozlu diabetik olmayan 50 hastada (hasta grubu) ve 25 sağlıklı bireyde (kontrol grubu) oral glukoz tolerans testi (OGTT) yapıldı. Her iki grupta seks hormonları olarak serum total testosteron, serbest testosteron ve estradiol ile seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG), kolesterol, trigliserid, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), lipoprotein (a) (Lp(a)), apolipoprotein A-l (apo A-I), apolipoprotein B (apo B), glukoz, C-peptid düzeyleri çalışıldı. Düşük dansiteli lipoprotein (LDL) ve çok düşük dansiteli lipoprotein (VLDL) düzeyleri hesapla bulundu. Tüm parametrelerin birbirleriyle olan ilişkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, biochemical risk factors were examined in angiographically assessed coronary atherosclerosis. Oral glucose tolerance test (OGTT) was carried out on 50 non-diabetic patients with coronary atherosclerosis (patient group) and 25 healthly men (control group). Serum concentrations of sex hormones, including total testosterone, free testosterone, estradiol; sex hormone binding globulin (SHBG); cholesterol, trigliseride, high density lipoprotein (HDL), lipoprotein (a), apolipoprotein A-l, apolipoprotein B, glucose, C-peptide were studied. Low density lipoprotein (LDL) and very low density lipoprotein (VLDL) were estimated. Their associations were examined in both groups. Glucose and C-peptide levels increased 2 h after glucose load in the patient group (pO.OOl, both of them), but not increased in the control group. Glucose concentrations were significantly higher at the 1. h and the 2.