Ani işitme kayıplı hastaların sosyo-demografik özellikleri
Retrospective evaluation of the patients with sudden hearing loss
- Tez No: 496974
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde ani işitme kaybı tanısı alan hasta bilgilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesidir. Materyal ve metot: Çalışmada, 01 Ocak 2016- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinde, ani işitme kaybı tanısı alan hastaların dosyaları incelendi. Hastaların sosyo-demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Ani işitme kaybı (AİK) tanısı alan 95 (50 erkek, 45 kadın) hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 49,18±13 yıl idi. Hastaların 88 tanesinde unilateral, 7 tanesinde bilateral işitme kaybı vardı. Çalışmamızda AİK en sık 4. ve 5. dekatta tespit edildi. Kadın ve erkeklerde eşit oranda izlendi. Çalışmamıza alınan hastaların %70,5'i şehir merkezinde yaşıyordu. Çalışmamızda idiyopatik AİK oranı %73,3 olarak elde edildi. Çalışmamıza alınan hastaların %60,6'sında sistemik hastalık vardı. Erkeklerin kadın hastalara göre, il merkezinde yaşayan hastaların periferde yaşayan hastalara göre, üniversite mezunu hastaların diğer eğitim gruplarına göre ve kronik hastalığı olmayan hastaların, kronik hastalığı olanlara göre daha erken sürede hastaneye başvurduğu görüldü. Sonuç: Çalışmamız sonucunda AİK'lı hastalarda elde edilen bulguların literatürle uyumlu olduğu, AİK'nın cinsiyetten etkilenmediği, sıklıkla tek taraflı olduğu, idiyopatik AİK oranının en yüksek olduğu tespit edildi. AİK sonrası merkeze başvuru oranları da merkeze yakınlık ve eğitim düzeyi ile ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to analyse the data of sudden hearing loss (SHL) patients retrospectively. Material and Method: Patients who were diagnosed as sudden hearing loss at otolaryngology department of Samsun Training and Research Hospital, between January 2016 and December 2016 were included in the study. The sociodemographic characteristics, and clinical parameters were evaluated retrospectively from the patient data bases. Results: A total of 95 patients (50 were male and 45 were female) were included in the study. The mean age of the SHL patients was 49,18±13 years. 88 of them had unilateral hearing loss,where seven of the patients had bilateral. Most of the patients lived in the downtown area (70.5%). We found the rate of idiopathic SHL 73.3%. 60.6% of patients included in our study had different kinds of systemic diseases. Male patients, patients living in the province center, university graduates and patients without chronic diseases refered to hospital earlier than female patients, subjects living in villages, other education groups and patients with chronic diseases respectively. Conclusion: Our findings with SHL were similar with the litarature. SHL was not affected by sex, and often single-sided. The most common cause was idiopathic SHL. Rates of post-SHL presentations to hospital were related with the patients proximity to the city center and patients education levels.