Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş üstü bireylerde düşme korkusu, düşmeye bağlı morbidite ve komplikasyonlar
Fear of falling, morbidity and complications in individuals over 65 years of age registered with a family health center
  1. Tez No: 765966
  2. Yazar: ERDİNÇ ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ, DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda, toplumumuzda giderek artan oranda bulunan 65 yaş üstü bireylerde düşme sıklığı ve düşme korkusunun hayat kalitesi üzerine etkisini, yaşlılıkla birlikte yaşlılarda hareket kabiliyetini normal yaşamlarını sürdürebilirliğini ve bu korkulardan kaynaklı meydana gelen yaşam değişikliğini, eğer varsa kazalar sonucu hayatlarının nasıl etkilendiği incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve prospektif olan çalışma, izinler alındıktan sonra İstanbul Şişli 12 nolu Aile Sağlığı Merkezinde 2022 yılı Haziran-Eylül ayları arasında 65 yaş ve üstü 270 bireyde yapıldı. Çalışmada yaşlıların sosyodemografik özellikleri ile düşme durumlarını irdeleyen 35 soruluk“Anket Formu”ile Tinetti'nin“Düşme Etkinlik Ölçeği”(DEÖ) kullanıldı. Sosyodemografik bilgilerin yer aldığı sorular ile sorulara verilen yanıtlarda bireylerin dağılımını göstermede sayı (n) ve yüzde (%) değerleri kullanıldı. Çalışmada yer alan Yaş, Düşme Etkinlik Ölçek puanı gibi sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu grafiksel olarak ve Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi. Ek olarak tanımlayıcı istatistik gösteriminde Ortalama±Standart Sapma değerleri kullanıldı. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2010 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to examine the effect of falling frequency and fear of falling on the quality of life in individuals over the age of 65, who are increasingly found in our society, the ability of the elderly to maintain their normal lives with age, and the change in life caused by these fears, if any, how their lives are affected as a result of accidents. Materials and methods: The descriptive, cross-sectional and prospective study was conducted on 270 individuals aged 65 and over between June and September 2022 in Istanbul Şişli Family Health Center 12 after obtaining permissions. In the study, a 35-question“Survey Form”that examines the sociodemographic characteristics of the elderly and their falling status, and Tinetti's“Fall Activity Scale”(DES) were used. Number (n) and percentage (%) values were used to show the distribution of individuals in the answers given to the questions with sociodemographic information. Conformity to normal distribution of continuous variables such as Age and Fall Activity Scale score in the study was evaluated graphically and using the Shapiro-Wilks test. In addition, Mean±Standard Deviation values were used in descriptive statistics. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2010 programs were used for statistical analysis and calculations.