Farelerde oluşturulan bası ülseri sırasında verilen curcumin ve balık yağının bası ülseri üzerindeki etkinliğinin araştırılması
İnvestigation of the efficacy of curcumin and fish oil on the pressure ulcer during the formation of prassure ulcer in mice
- Tez No: 496980
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL YELKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Yüksek mortalite ve maliyet nedeniyle önemli bir halk sağlığı problemi olan bası ülserlerini önlemek ve tedavi seçeneklerini geliştirmek amacıyla bu çalışma planlanmıştır.Ucuz,oluşturulması kolay ve ihtiyaca göre düzenlemelerin yapılabildiği bası modeli kullanarak curcumin ve balık yağının bası ülseri üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Bunun için,farelerin dorsal kısmına mıknatıs yerleştirilip deri köprüsü oluşturuldu.12 saatlik iskemi reperfüzyon döngüsü 3 kez tekrarlandı ve eş zamanlı curcumin ve balık yağı intraperitoneal uygulandı. Doku örnekleri ilk kompresyondan 10 gün sonra alınıp ülser, inflamasyon,reepitelizasyon,neovaskülerizasyon, granülasyon dokusu oranları açısından histopatolojik olarak incelendi.Verilerin istatistiksel anlamlılığı Pearson chi-square testi ile değerlendirildi.Tüm gruplarda evre 3 ülser görüldü.İnflamasyon derecesi gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farkla (p>0.05) sonuçlanmayıp, en fazla %41,2 oranı ile kontrol grubunda tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to prevent and improve treatment options of pressure ulcers which is an important public health problem due to high mortality and cost. It is aimed to investigate the protective and therapeutic effect of curcumin and fish oil on the pressurized country by using a cheap, easy-to-set and adjustable pressure model.For this, magnets were placed in the dorsal part of the mice and a skin bridge was created. The 12 hour ischemia reperfusion cycle was repeated 3 times and concurrent curcumin and fish oil were intraperitoneally administered. Tissue specimens were taken 10 days after the initial compression and histopathologically examined for ulcer, inflammation, reepithelization, neovascularization, granulation tissue ratios.The statistical significance of the results was evaluated by Pearson chi-square test. Third degree ulcers were observed in all 4 groups. There was no statistically significant difference (p> 0.05) between the inflammation grade groups and it was detected in the control group with a maximum of 41.2%. The formation of reepithelization resulted in a statistically significant difference (p 10 neovascularization was observed in the curcumin + fish oil group at the highest rate of 75%.