Gebelerin çocukluk çağı aşılarına karşı bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of information and attitudes of pregnants on childhood vaccinations
- Tez No: 496993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aşılar sayesinde dünya genelinde her yıl iki milyondan fazla insanın ölümü engellenmektedir. Aşıların önemi büyük bir kesim tarafından iyi bilinirken, son zamanlarda ülkemizde aşı karşıtlığı yükselmektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız, toplumumuzdaki aşıya bakış açısını ve bilgi düzeyini irdemelek, aşı karşıtlığına sebep olan etmenleri araştırmaktır. Çalışmamızda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi ve Eskişehir Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniklerine başvuran gebelerin çocukluk çağı aşılan hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarını anket formu ile araştırdık. Araştırmaya kabul edilen 1019 katılımcının yaş ortalaması 28.33± 5.37 idi. Gebelerin %90.1*i çocuklarına bütün aşıları yaptıracağını, %0.2'si erteleyerek yaptıracağını , %5.8'i karar vermediğini, %3.4'ü bazı aşıları yaptıracağını ve %0.5'i hiçbir aşıyı yaptırmak istemediğini beyan etti. Katılımcıların %34.4'ü ulusal takvimdeki aşılan hiç bilmediğini, %23.1'i az bildiğini, %19.8'i ortalama bildiğini, %17.9'u bildiğini ve %4.8'i çok iyi bildiğini belirtti. Katılımcılann %77.2'si aşıları etkin ve güvenli bulmaktadır. Aşıların yaptırılmama nedenleri sorulduğunda, %6.1 'i bilgisizlik, yanlış bilgilendirme ve cahillik. %4.7'si güvensizlik, %2.6'sı ilgisizlik-ihmalkarlık ve %1.5'i korku, yan etki, zararlı cevaplannı vermişlerdir. Yaptığımız analizlerde katılımcıların eğitim seviyesi ile aşı hakkında bilgi düzeyi arasında (p=0,001), eğitim durumu ile özel aşılan yaptırma durumu arasında (p=0,006) gebelik sayısı ile aşı yaptırma durumu arasında (p=0,006), aşı yaptırma düşüncesi ile aşılann güvenliliği arasında (p=0,001), aşı yaptırma düşüncesi ile aile hekimini tanıma ve aile hekimine güvenme durumu arasında (p=0,012-p=0,003) istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur. Aşılarla ilgili yanlış bilgilendirmelerin Önlenmesi için kamu spotları hazırlanması, aşı karşıtı ailelere dönük hedefler belirlenmesi ve gerekli yasal tedbirlerin alınmasının toplumsal bağışıklık ve salgınlann önlenmesi için uygun bir adım olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Thanks to vaccinations, more than two million deaths are prevented worldwide every year. While the importance of vaccination is well known by a large group, recently anti-vaccination rates has been rising in our country. Our aim in this study is to examine the perspective and level of knowledge of the vaccination in our society and do a research on the causes of anti-vaccination. We researched the level of knowledge and attitudes about childhood vaccinations of pregnants who applied Eskişehir Osmangazi University Hospital and Eskişehir State Hospital Obstetrics and Gynecology Polyclinics, by a questionnaire. The average age of the 1019 participants who took part in the study was 28.33±5.37. 90.1% of pregnants declared that they would make all vaccinations for their children, 0.2% would postpone, 5.8% couldn't decide whether to make or not, 3.4% would make some vaccinations and 0.5% did not want to have any vaccinations. 34.4% of the participants stated that they did not know the vaccinations in the National calendar at all, 23.1% knew less, 19.8% knew the average, 17.9% knew and 4.8% knew very well. 77.2% of the participants thought the vaccines were effective and safe. When asked about the reasons for not having vaccines, 6.1% of them responded as because of ignorance, false information, 4.7% because of distrust, 2.6% because of indifference-negligence and 1.5% because of fear, side effects. In the analyses we conducted, statistically significant differences were found between the education level of the participants and the level of knowledge about vaccination (p=0,001), between education level and special vaccination status (p = 0,006) between the number of pregnancy and vaccination status (p = 0,006), between thought of getting vaccinated and vaccination safety (p=0.001), between the attitudes of getting vaccinated and the family physician recognition and the reliability of the family physician (p = 0,012-p = 0,003). We believe that preparing public spots to prevent disinformation about vaccination, setting targets for anti-vaccination families, and taking the necessary legal measures will be a suitable step towards social immunity and prevention of epidemics.