Subkutan heparin uygulamalarında karın ve kol bölgesinde ağrı, hematom ve ekimoz farklılıklarının değerlendirilmesi
The evaluation of the pain, hematoma and ecchymosis differences in the abdominal and arm region in the subcutaneous heparin administration
  1. Tez No: 496994
  2. Yazar: YADİGAR ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL OKSAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çalışma, bir devlet hastanesinin göğüs hastalıkları kliniğinde gerçekleştirildi. Örneklem sayısı güç analizi ile %92 güven aralığında 30'u kadın, 30'u erkek olmak üzere 60 kişi olarak belirlendi. Kadın ve erkek hastalar kendi aralarında 15'i normal kilolu ve 15'i fazla kilolu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma grubunun kol ve karın bölgesi ise karşılaştırma gruplarını oluşturdu. Enjeksiyonlar sırası ile sağ kol, sol kol, sağ karın ve sol karın bölgelerine 2'şer defa olmak üzere 8 kez uygulandı. Her enjeksiyon sonrasında ağrı, 48. saatte ve 72. saatte ekimoz, hematom ve laboratuvar bulguları değerlendirildi. Veriler“Hasta Tanılama Formu”,“Hasta İzlem ve Ağrı Değerlendirme Formu”ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı analizler için sayı, yüzde ve ortalama, standart sapma, karşılaştırmalı analizlerde ise Ki-kare, Friedman ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to evaluate the differences in pain, hematomas and ecchymosis in the abdomen and arm region according to age, gender and body mass index in patients undergoing subcutaneous low-molecular weight heparin administration. The study was conducted in a chest disease clinic of a state hospital. In the 92% confidence interval, 60 women, 30 female and 30 male, were determined by the number of sample power analysis. Male and female patients were divided into two groups, 15 of which were normal weight and 15 were overweight. The study group's arm and abdominal region were compared groups. Injections were applied 8 times to the right arm, left arm, right abdomen and left abdomen areas 2 times each. Pain after each injection, ecchymosis, hematoma and laboratory findings at 48th hour and 72th hour were evaluated. The data were collected with“Patient Identification Form”,“Patient Monitoring and Pain Evaluation Form”. Numbers, percentages and mean, standard deviation for the descriptive analysis in the evaluation of the data, Chi-square, Friedman and Mann Whitney U test in the comparative analysis were used. The results were evaluated at a significance level of 0.05. The mean age of the patients was 70,5±10,98, %63,3 were married and %53,3 were primary school graduates. All of the patients were in the normal range on first day of injection and before coagulation.