Astigmatik katarakt cerrahisinde postoperatif refraktif parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of postoperative refractive parameters in astigmatic cataract surgery
- Tez No: 496992
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ HİKMET BAŞMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bozkurt, M. Astigmatik Katarakt Cerrahisinde Postoperatif Refraktif Parametrelerin Değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2018. Bu uzmanlık tezinin amacı, günümüzde katarakt cerrahilerinde kullanılan multifokal torik ve trifokal torik göz içi lenslerinin (GİL) etkinlik, güvenilirlik ve postoperatif parametrelerini değerlendirmektir. Eylül 2016-Mayıs 2017 tarihleri arasında 20 hastanın 40 gözüne trifokal torik GİL takıldı. Eylül 2011-Temmuz 2016 tarihleri arasında multifokal torik GİL takılmış olan hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların preoperatif ve postoperatif uzak (6 mt), yakın (40 cm) ve orta (80 cm) mesafe görme keskinliği düzeyleri, LogMAR görme eşelleri ile saptandı. Refraksiyon değerleri Tonoref II cihazı ile alındı. Hastaların keratometrik değerleri Lensstar LS-900 cihazı ve T-Cone aparatı ile alındı. Torik GİL üretici firmaların web sitesindeki formüller ile hesaplandı. Trifokal torik GİL cerrahileri VERION Dijital İşaretleme Sistemi yardımıyla yapıldı. Multifokal torik GİL cerrahileri klasik kornea işaretleme yöntemi ile yapıldı. Postoperatif GİL rotasyon miktarları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Bozkurt, M. Evaluation of Postoperative Refractive Parameters in Astigmatic Cataract Surgery, Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, Specialization Thesis in Medicine, Eskişehir, 2018. The purpose of this thesis on specialization is to evaluate the efficacy, safety and postoperative parameters to whom multifocal toric and trifocal toric intraocular lenses (IOL) used by cataract surgeons. Between September 2016 and May 2017, 40 eyes of 20 patients were implanted with a trifocal toric IOL. Eyes to whom multifocal toric IOL was implanted between September 2011 and July 2016 were evaluated retrospectively. Preoperative and postoperative distance (6 m), near (40 cm) and medium distance (80 cm) visual acuity levels were determined by LogMAR visual analogues. Refraction were obtained with Tonoref II device. The keratometric values were obtained with the Lensstar LS-900 and T-Cone device. Toric IOL were calculated using the calculator on the manufacturer's website. Trifocal toric IOL surgeries were performed with the help of the VERION Digital Marking System. Multifocal toric IOL surgeries were performed using conventional corneal marking. IOL rotation were evaluated in postoperative patients.