Gebelerin çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının cinsel mit inançlarına ve doğum korkusuna etkisi
The effect of adverse childhood experiences of pregnant women on sexual MYTH beliefs and fear of childbirth
- Tez No: 805496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME BAYRI BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Midwifery, Obstetrics and Gynecology, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç : Bu çalışma, çocukluk çağı olumsuz yaşantıları olan gebelerin cinsel mit inançlarına ve doğum korkusuna etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak, Şubat- Nisan tarihleri arasında Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 301 kadın ile yürütülmüştür. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Cinsel Mitler Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/ Deneyimi Ölçeği A Versiyonu ile toplanmıştır. Araştırmada veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular : Araştırma kapsamına alınan kadınların yaş ortalaması 27,99±4,698, eğitim yılı ortalaması 12,39±3181 yıl olduğu belirlendi. Çocukluk çağı olumsuz yaşantısı olan gebelerin doğum korkusu düzeyi daha yüksek bulunmuştur (p=0,000, t= 5,918). Cinsel Mitler Ölçeği ve Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A Versiyonu kullanılarak yapılan regresyon analizinde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (F=6,326; p=0,012
Özet (Çeviri)
Objective : This study was conductud to determine the effect of pregnant women with adverse childhood experiences on sexual myth beliefs and fear of childbirth. Materials and Methods : This study, as a descriptive and relationship-seeking study, was conducted with 301 women at Gülhane Education ve Research Hospital between February and May 2023. The data were collected with Personal Information Form, Adverse Childhood Experience Scale, Sexual Myths Scale and Wijma Birth Expectancy/Experience Scale Version A. In the study, the data were assesment by SPSS 22.0 statistical program. Results : The mean age of the women included in the study was 27.99±4.698 and the mean of the education year was 12.39±3181 years. The level of fear of childbirth was found to be higher in pregnant women with adverse childhood experiences (p=0.000, t= 5.918). A significant relationship was found in the regression analysis using the Sexual Myths Scale and the Wijma Birth Expectancy/Experience Scale Version A (F=6.326 ; p=0.012