2-6 aylık bebeklerde pnömokok aşısı öncesi yapılan uygulamaların ağrıya etkisi
The effect of the applications done before the pneumococcal vaccine on pain for infants aged 2-6 months
- Tez No: 496998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, Aile Sağlığı Merkezine (ASM) pnömokok aşısı olması için getirilen 2-6 aylık bebeklerde, aşıya bağlı oluşan ağrıyı azaltmada lokal sıcak ve soğuk uygulama yöntemlerinin etkinliğini araştırmak amacıyla deneysel olarak gerçekleştirildi. Çalışmada, birinci deney grubu (lokal sıcak uygulama yapılan), ikinci deney grubu (lokal soğuk uygulama yapılan) ve kontrol grubu (herhangi bir müdahale yapılmayan) olmak üzere üç grup belirlendi ve çalışma toplamda 96 bebek ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında, Bebek Bilgi Formu ve FLACC (Face Lakes Activity Cry Consolability) Ağrı Ölçeği kullanıldı. Deney gruplarına alınan bebeklere aşıdan hemen önce sıcak veya soğuk uygulama yapıldı. Uygulamadan hemen sonra tüm gruplara pnömokok aşısı uygulandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, spearman korelasyon analizi, Mann Whitney U Testi kullanıldı. Araştırmada kontrol ve deney gruplarındaki bebeklerin cinsiyet, beslenme şekli, ay, gestasyonel yaş, kilo, boy ve baş çevresi özellikleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was performed experimentally in order to investigate the efficacy of local hot and cold treatment methods in decreasing pain due to vaccine among 2-6 month babies who were brought to Family Health Centers (FHC) for pneumococcal vaccine. In the study, three groups were determined including first experimental group (which underwent local hot treatment), second experimental group (which underwent local cold treatment) and control group (which underwent no treatment); and the study was carried out with 96 babies in total. Newborn Identification Form and FLACC (Face Lakes Activity Cry Consolability) Pain Scale were used during data collection. Cold and hot treatment were applied to the babies in the experimental groups just before the vaccine. All groups underwent pneumococcal vaccine just after the treatment. Number, percentage, mean, standard deviation, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Spearman Correlation analysis and Mann Whitney U test were used to analyze data. No statistically significant difference was found between control and experimental groups in terms of characteristics such as sex, type of nutrition, month, gestational age, weight, height and head circumference.